Ultrasonik yöntem ile atık sulardaki 2-klorofenol, 4-klorofenol, 2,4-diklorofenol bileşiklerinin degradasyonunun incelenmesi
Investigation of degradation of 2-chlorophenol, 4-chlorophenol, 2,4-dichlorophenol compounds in wastewater by ultrasonic method
  1. Tez No: 486884
  2. Yazar: CEREN PEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Klorofenoller, birçok endüstriyel üretimin ham maddesi olmasından dolayı, tekstilden kağıt üretimine kadar çeşitli proseslerin atık sularında bulunmaktadır. Üretiminin çok olması, doğada kalma süresi ve doğal yollarla ekosistem içinde kolay taşınabilir olması, klorofenollerin dikkat edilmesi gereken kirleticiler olmasını sağlamıştır. Bu negatif etkiler nedeniyle klorofenollerin yoğun şekilde kullanımı, yeraltı ve yüzeysel sularda değişik konsantrasyonlarda klorofenol kirliliğine sebep olmaktadır. Bu çalışmada, ultrasonik yöntem ve cevap yüzey metodu kullanılarak, 2-klorofenol, 4-klorofenol ve 2,4-diklorofenol bileşiklerinin sistematik degradasyon optimizasyonları incelendi. Her bir klorofenol bileşiği için deneysel tasarım modelleri oluşturularak, sıcaklık, zaman ve klorofenol konsantrasyonu bağımsız değişkenlerinin, klorofenollerin bozunma ve giderim mekanizmaları üzerindeki etkileri gözlemlendi. En uygun çalışma koşulları 2-klorofenol bileşiği için; 80⁰C sıcaklık, 210dk. çalışma süresi ve 4,0x〖10〗^(-4)M başlangıç konsantrasyonu olarak belirlendi. 4-klorofenol ve 2,4-diklorofenol bileşikleri için ise en verimli çalışma koşulları; 80⁰C sıcaklık, 210dk. çalışma süresi ve 1,0x〖10〗^(-4)M başlangıç konsantrasyonu olarak belirlenerek, her bir klorofenol bileşiği için, bozunma kinetikleri incelendi ve mekanizmaları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chlorophenols are raw materials for many industrial production processes, so they are found in wastewaters of various processes ranging from textile to paper production processes. The fact that the production is high, the duration of degradation of chlorophenol in nature and easier transport with natural way in the ecosystem has made chlorophenols, provide to consider as the pollutants. Due to these negative effects, intensive use of chlorophenols causes chlorophenol pollution at different concentrations in underground and surface waters. In this study, systematic degradations of 2-chlorophenol, 4-chlorophenol and 2,4-dichlorophenol compounds were investigated using ultrasonic method and response surface method. Experimental design models were established for each chlorophenol compound, and the effects of temperature, time, and chlorophenol concentration on the degradation and removal mechanisms of chlorophenols were observed. Optimal working conditions for 2-chlorophenol compound; 80 ° C temperature, 210 min. duration of study and 4,0x〖10〗^(-4)M initial concentration. Optimal working conditions for 4-chlorophenol and 2,4-dichlorophenol compounds; 80°C temperature, 210 min. duration of study and 1,0x〖10〗^(-4)M initial concentration, and the kinetics of disruption were studied and their mechanisms were determined for each chlorophenol compound.