'İnsanın/insaniliğin gerçek bir figürü'nü aramak: Hürriyet mahallesi'nde mekân ve gündelik yaşam ilişkisi
Searching 'A real figure of human/humanity': The relationship between space and everyday life in the neighborhood of Hürriyet
  1. Tez No: 748353
  2. Yazar: SERCAN EKLEMEZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada, mekân ve gündelik yaşam ilişkisi üzerinde durulmaktadır. Mekânın üretimi ve gündelik yaşam pratikleri arasındaki ilişkinin ele alınmasında mekân, mülkiyet ilişkileri, çalışma ve toplumsal yeniden üretim ilişkileri alanlarına dâhil olan, gündelik pratikleri üreten ve onlar tarafından yeniden üretilen toplumsal bir inşa olarak çözümlenmektedir. Bununla birlikte çalışma boyunca, mekânın üretimi ve gündelik yaşam pratiklerinde yaşanan dönüşümlerin, kentleşmenin ekonomi politiği ile ilişkisi göz önünde bulundurulmuş; kapitalist üretim ilişkilerinin, tüm yönlerine sirayet etmekte olduğu gündelik yaşamın veçheleri ve aralarındaki diyalektik ilişkilerin ortaya konması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda bir vaka çalışması olarak, Bursa Hürriyet Mahallesi'nin, kurulduğu 1950'li yıllardan bu yana geçirdiği mekânsal ve toplumsal dönüşüm araştırılmıştır. Bulgaristan göçmeni 23 katılımcıyla görüşmeler gerçekleştirilmiş ve mahalle mekânları ile gündelik yaşam pratikleri gözlemlenmiştir. Araştırmada, devlet eliyle ve modernist planlamayla bir konut alanı olarak kurulan mahallenin, Bulgaristan göçmenlerinin ihtiyaçları ve gündelik pratikleri aracılığıyla bir yaşam mekânına dönüştürülme süreci; çalışma hayatı, aile ve komşuluk ilişkileri ve boş zaman pratiklerinin mekânlarla ilişkileri bağlamında ele alınarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study stands on the relationship between space and daily life. In addressing the relationship between the production of space and daily life practices, space is analyzed as a social construction that is included in the fields of property relations, work and social reproduction relations, produces daily practices and reproduces them. At the same time, throughout the study, the relationship between the production of space and the transformations in daily life practices, and the political economy of urbanization were taken into consideration; It is aimed to reveal the aspects of daily life in which capitalist production relations affect all aspects, and the dialectical relations between them. In line with this goal, as a case study, the spatial and social transformation of Bursa Hürriyet Mahallesi since its establishment in the 1950s was investigated. Interviews were conducted with 23 participants who are immigrants from Bulgaria, and neighborhood spaces and daily practices were observed. In this research, the process of transforming the neighborhood, which was established as a residential area by the state and with modernist planning, into a living space through the needs and daily practices of immigrants from Bulgaria; working life, family and neighborhood relations, and leisure practices were analyzed in the context of their relations with spaces.