Kazak Türklerinin Şahmaran Destanı (İnceleme-metin)
Shahmaran Epic of Kazakh Turks( Research- text)
- Tez No: 748355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 534
Özet
Şeytan'ın içine girmesine izin vererek Âdem ile Havva'nın cennetten kovulmalarına sebep olan yılan tüm insanlığın ortak bilincinde yer alan varlıklardan birisidir. Geçmişten günümüze kadar çeşitli şekillerde varlığını korumuş olmasının yanında bazı anlatımlarda yılanların şahı“Şahmaran”olarak adlandırılan yarı insan yarı yılan bir varlık olarak da karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli kültürlerin anlatımında yer alan Şahmaran edebiyatımızda çoğunlukla efsane veya masal biçiminde anlatılmaya devam edilmiştir. Destancılık geleneği oldukça zengin olan Kazak Türkleri arasında ise destan biçiminde yer almaktadır. Bu destan edebiyatımızdaki Şahmaran anlatımlarıyla çok büyük benzerliklere sahip olmasının yanında daha geniş bir anlatıma sahip olması sebebiyle ana epizot dışında anlatımlara da yer vermiştir. Kazak Türklerinin“Babalar Sözi”adlı külliyatının ikinci cildinde yer alan“Şahmaran”ismini taşıyan destanın epizot ve motif yapısı üzerinde yaptığımız bu incelemeyle hem Şahmaran anlatımlarının destan biçimini edebiyatımıza kazandırmak hem de halk bilimi çalışmalarına katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The snake which caused Adam and Eve to be expelled from the paradise is one of the beings in the common conciousness of all humanity. İn addition to the fact it has preserved its existence in various forms from the past to the present, in some narratives this snake also appears as a half-human half-snake creture called Shahmaran, the king of snakes. Shahmaran which takes place in the expression of various cultures, has continued to be told mostly in the form of legends of fairy tales in our literature. İt takes place in the form of epic among Kazakh Turks, whoseepic tradition is quite rich. İn addition to being very similar to the Shahmaran narratives in our literature, this epic also includes narratives other than the main episode, since it has awider narrative. Withthis study, which we have done on the episode and motif structure of Shahmaran epic in the second volume of the Kazakh Turks corpus called“Babalar Sözi”, it is aimed both to bring the epic form of the Shahmaran narrativves to our literature and to contribute to the studies of folklore.