Kamu hizmetine girme hakkı bakımından görevin gerektirdiği nitelikler
Qualifications required for the service in terms of right to enter public service
  1. Tez No: 748356
  2. Yazar: MEHMET EMRE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN SÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kamu hizmetlerine girişte kanun ve ikincil mevzuatın adaylarda aradığı nitelikler, kamu hizmetine girme hakkının düzenlendiği Anayasa'nın 70. maddesinde görevin gerektirdiği nitelikler olarak isimlendirilmiştir. Söz konusu hükümde, kamu hizmetlerine girişte vatandaşlar arasında görevin gerektirdiği nitelikler dışında herhangi bir ayrım yapılmaması kuralı benimsenmiştir. Kamu hizmetine girme hakkı bakımından görevin gerektirdiği nitelikler, kendisine kamu görevinin verilmesi uygun ya da yaraşır olan kişilerin kamu görevlerine seçilmesi işlevi görmektedir. Görevin gerektirdiği nitelikler, memurlar bakımından 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda, diğer kamu görevlileri bakımından ise özel kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve ikincil mevzuat ile düzenlenmiştir. Anayasa görevin gerektirdiği niteliklerin düzenlenmesi bakımından kanunilik ilkesini kabul etmektedir. Bununla birlikte temel esaslar ile çerçevenin kanunda belirlenmiş olması kaydıyla idarenin düzenleyici işlemleri ile de görevin gerektirdiği nitelikler düzenlenebilecektir. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri bakımından kural olarak görevin gerektirdiği nitelikler konusunda düzenleme yapılamaz. Ancak Anayasa'nın özel olarak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenmesini öngördüğü konularda, ilgili Anayasa hükmünün açıkça görevin gerektirdiği nitelikler konusunda düzenleme yapılmasına izin vermesi halinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenleme yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In the 70th article of constitution, which regulates the right to enter public service, qualifications sought by law and secondary legislation in entering public services is named as qualifications required for the service. In the aforementioned provision, the rule of not making any discrimination among the citizens in entering public services, other than the qualifications required for the service, has been adopted. In terms of right to enter public service, qualifications required for the service functions as the selection of persons to public services of those who are suitable or worthy to be given public service. Qualifications required for the service are regulated in the Civil Servants Law No. 657 for civil servants, and by special law, Presidential decrees and secondary legislation for other public officials. The Constitution accepts the principle of legality with respect to regulating the qualifications required for the service. However, provided that the basic principles and the framework are determined in the law, the qualifications required for the service can be regulated with the regulatory administrative acts. In point of Presidential decrees, as a rule, no regulation can be made regarding the qualifications required for the service. Nevertheless, in matters that the Constitution specifically envisages to be regulated by a Presidential decree, regulation can be made by a Presidential Decree if the relevant Constitutional provision clearly permits making regulations on the qualifications required for the service.