COVID-19 ile yaygın anksiyete arasındaki ilişkinin değişkenler bakımından incelenmesi
Investigation of the relationship between COVID-19 and common anxiety in terms of variables
- Tez No: 748420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada COVID-19 ile yaygın anksiyete arasındaki ilişki değişkenler bakımından incelenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2019 Aralık ayından itibaren hızlı bir yayılım gösteren COVID-19 pandemi olarak tanımlanmıştır. COVID-19 dünya genelinde ekonomi, güvenlik ve sağlık alanlarında çeşitli olumsuzluklara neden olmuş, bulaşıcılığı ve mortalite oranı yüksek bir hastalıktır. Araştırmanın çalışma grubu COVID-19 tanısı almamış, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde eğitim gören 18 yaş üzerindeki 365 öğrenciden oluşmaktadır. Google Form üzerinden veri toplama aracı olarak uygulanan anket formu Sosyo-demografik Bilgi Formu, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Ucla Yalnızlık Ölçeğinden oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS 25.0 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Veri analizinde betimsel istatistikler, Bağımsız Örneklemler T-Testi, Pearson Korelasyon Testi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi; Stepwise Yöntemi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between Covid-19 and generalized anxiety was examined in terms of variables. It has been defined by the World Health Organization (WHO) as a COVID-19 pandemic, which has spread rapidly since December 2019. Covid-19 is a disease with high contagiousness and mortality rate, which has caused various negativities in the fields of economy, security and health around the world. The study group of the research consists of 365 students over the age of 18 who are studying at Istanbul Gelişim University, who have not been diagnosed with COVID-19. The questionnaire form applied as a data collection tool via Google Form consists of Socio-demographic Information Form, Generalized Anxiety Disorder-7 Scale, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, and Ucla Loneliness Scale. Analysis of the data was analyzed with the help of SPSS 25.0 statistical package program. Descriptive statistics in data analysis, Independent Samples T-Test, Pearson Correlation Test, Multiple Linear Regression Analysis; Stepwise Method, One Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied.