Covıd-19 salgını sürecinin gıda ürünleri ambalaj tasarımına olan etkisi
Food products of the Covid-19 epidemic process impact on packaging design
- Tez No: 748519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ambalaj, ürünü koruyabilmesi ve tüketiciye ulaştırabilmesinde önemli bir görevi üstlenmektedir. Özellikle insan yaşamını doğrudan etkileyebilecek gıda ürünlerinin fiziksel ve kimyasal etkilerinin yaşanmaması için doğru malzeme seçimiyle birlikte ürün bilgilerinin doğru ve net aktarılabildiği görsel tasarıma sahip olmasıyla tüketicinin sağlıklı ve güvenilir ürün satın almasını sağlamaktadır. Günümüzde insan sağlığını tehdit altına alan Covid-19 virüsünün 2019 yılında Çin'de ortaya çıkması ve tüm dünyaya yayılarak salgın haline gelmesi insan hayatında değişikliklere yol açmıştır. Bu değişim, tüketicilerin gıda ürünlerindeki satın alma davranışlarını ve ambalaj tasarımı özelliklerini de etkilemektedir. Türkiye'deki tüketicilerin satın alma davranışlarının incelendiği bu çalışmada, 158 kişinin katılım gösterdiği anket sonuçlarının analizine göre satın alma sürecinde, ürün tercihlerinden ve tüketim süresine kadar ambalaj tasarımında dikkat edilen fonksiyonlara sahip olan bir ambalaj tasarımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Packaging plays an important role in protecting the product and delivering it to the consumer. Especially, it enables the consumer to purchase healthy and reliable products with the right material selection and a visual design where product information can be conveyed accurately and clearly in order to avoid the physical and chemical effects of food products that may directly affect human life. The emergence of the Covid-19 virus, which threatens human health today, in China in 2019 and its spread to the whole world, has led to changes in human life. This change also affects the purchasing behavior and packaging design features of consumers in food products. In this study, which examines the purchasing behavior of consumers in Turkey, according to the analysis of the survey results in which 158 people participated, in the purchasing process, a packaging design that has the functions considered in packaging design from product preferences to consumption time is suggested.