Annelerin öz yeterlik düzeyinin çocuklardaki ayrılık kaygısı üzerindeki etkisinde annelerin ayrılık kaygısı düzeyinin aracı etkisinin incelenmesi
The mediatior effect of maternal seperation anxiety on the relationship between maternal self efficacy and seperation anxiety levels of children
- Tez No: 748520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA DENİZ AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, annelerin öz yeterlik algılarının 60-72 aylık çocuklarındaki ayrılık kaygısı düzeyine olan etkisinde annelerin ayrılık kaygısı düzeylerinin aracı etkisini incelemektir. Bu kapsamda okul öncesi kuruma devam eden 60-72 aylık çocuğu bulunan 204 anneden Sosyodemografik Form, Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği, Ayrılık Kaygısı Değerlendirme Ölçeği (Ebeveyn Formu) ve Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Anketi ölçeklerini doldurmaları istenmiştir. Veriler IBM SPSS 22.00 ile analiz edilmiştir. Temel hipotezlerin analizinde basit regresyon ve doğrusal hiyerarşik regresyon kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the mediation effect of maternal seperation anxiety levels on the relationship between maternal self efficacy perceptions and the separation anxiety levels of their 60-72 month-old children. In addition, it is also researched whether the participants' self-efficacy perceptions and separation anxiety levels and their children's separation anxiety levels differed due to various sociodemographic variables. In this context, the study consisted of 204 mothers of 60-72 month-old children who attend preschool. These mothers were asked to fill Sociodemographic Form, Revised Berkeley Parent Self-Efficacy Scale, Separation Anxiety Rating Scale (Parent Form) and Adult Separation Anxiety Questionnaire scales. Data analysis was performed with IBM SPSS version 22.00. Simple regression and linear hierarchical regression analyzes were used to analyze the main hypotheses of the research.