İslami finans yöntemleri ve katılım bankacılığının iktisadi büyümeye etkileri
The effects of Islamic finance methods and participation banking oneconomic growth
- Tez No: 748549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada amaç, İslami finans sisteminin uygulandığı katılım bankaları ve konvansiyonel bankalar olarak nitelendirilen geleneksel faizli bankalar arasındaki farklılıkları ve katılım bankalarının uyguladığı bu sistemin neticesinde Türkiye üzerinde ekonomik büyümenin ne şekilde etkilendiğini ortaya koymaktır. Banka tercihlerindeki en önemli etkenlerin başında ülke insanının muhafazakâr tutumu ve sisteme bakış açısı gelmektedir. Katılım bankalarının hedef kitlesi öncelikli olarak bu örneklem içindeki insan grubudur ve katılım bankaları bu örneklemdeki insanlara göre aksiyom alarak hareket etmektedirler. Bunun dışında ise sistemin diğer avantajlarına göre farklı yapıdaki müşteri örneklemlerine yönelmekte ve bu şekilde müşteri portföylerini genişletme eğilimi içerisindedirler. Bu çalışmadaki uygulama için kullanılan veriler, TCMB elektronik veri dağıtım sisteminden alınan 2012 yılının ilk çeyreği ile 2021 yılının ilk çeyreği dahil dönemi kapsamaktadır. Bu çalışmada bağımsız değişken, reel ekonomik sektörü temsil etmek için toplam İslami banka finansmanı (IF) iken bağımlı değişken kişi başına reel GSYİH olarak alınmıştır. VAR (Vektör Otoregresyon) analizi neticesinde uygulanılan modelin sonucu olarak İslami finansın büyümeye pozitif yönde etki ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the differences between the participation banks in which the Islamic finance system is applied and the traditional interest banks, which are described as conventional banks, and how the economic growth in Turkey is affected as a result of this system implemented by the participation banks. The most important factors in bank preferences are the conservative attitude of the people of the country and their view of the system. The target audience of participation banks is primarily the group of people in this sample and they act according to the axioms according to the people in this sample. Apart from this, they tend towards different customer samples according to the other advantages of the system and in this way they tend to expand their customer portfolios. The data used for the application in this study covers the period including the first quarter of 2012 and the first quarter of 2021, taken from the CBRT electronic data distribution system. In this context, our independent variable is total Islamic bank financing (IF) to represent the real economic sector, while our dependent variable is real GDP per capita. As a result of the model we applied as a result of the VAR (Vector Autoregression) analysis, it has been observed that Islamic finance has a positive effect on growth.