Sigara kullanımının östaki tüpü, vertigo, tinnitus ve işitme kaybına etkisi
Effect of cigarette use on eustachian tube, vertigo, tinnitus and hearing LOSS
- Tez No: 748597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sigaranın odyolojik bulgulara olan etkisini inceleyen araştırmalar yeterliliğe ulaşmamıştır. Bu çalışmayla sigaranın işitme kaybına, tinnitusa, vertigoya ve östaki tüpü disfonksiyonuna olan etkisini tespit etmek, yeni çalışmalar için fikir sağlamak, tartışmak ve odyoloji alanına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışmamız sigara içen ve içmeyen 18-40 yaş arası 61'i erkek, 142'si kadın olmak üzere toplamda 203 kişiyi kapsamaktadır. Bireylerden sigara kullanımı ve detayları, işitme kaybı, tinnitus ve vertigo için anamnez alınmış, ÖTD için 'Östaki Tüpü Disfonksiyonu Ölçeği' kullanılarak online platform üzerinden çalışma yürütülmüştür. Sonuçlarda yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, sigara bağımlılığı, sigara kullanım sıklığı ve sigara kullanım zamanı vb. kriterlerin bu patolojilere olan etkisi dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda sigara bağımlığı ile cinsiyet ve meslek arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sigara kullanım zamanı ile eğitim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların sigara kullanım zamanı ile işitme kaybı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. 18-40 yaş arası kişilerde sigara bağımlılığı ile ÖTD, işitme kaybı, tinnitus ve vertigo arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Daha önceki araştırmalarda da bu yaş grubunda bu patolojilerle sigara arasında anlamlı bir fark bulunmamasıyla birlikte 40 yaş üstü bireylerde anlamlı fark olduğu gösterilmiştir. Bizim de çalışmamız literatür taramasıyla benzerdir. Bu çalışmanın 40 yaş üstüne ve büyük örneklemlere uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies examining the effect of smoking on audiological findings are not sufficient. This study, it is aimed to determine the effect of smoking on hearing loss, tinnitus, vertigo and Eustachian tube dysfunction, to provide ideas for new studies, to discuss and to contribute to the field of audiology. Our study includes a total 203 smokers and non-smokers, 61 men 142 women, between the ages of 18-40.The history of smoking and details, hearing loss, tinnitus and vertigo were taken from the individuals, and the study was conducted on the online platform using the Eustachian Tube Dysfunction Scale for ETD. In the results, age, gender, occupation, education level, smoking addiction, smoking frequency and smoking time etc. The effects of these criteria on these pathologies were taken into account. As a result of our study, a statistically significant relationship was found between smoking addiction and gender and occupation. A statistically significant relationship was found between smoking time and education status. A statistically significant relationship was found between the participants' smoking time and hearing loss. There is no significant relationship between smoking addiction and ETD, hearing loss, tinnitus and vertigo in people aged 18-40. In previous studies, although there was no significant difference between these pathologies and smoking in this age group, it was shown that there was a significant difference in individuals over the age of 40. Our study is similar to the literature review. It is recommended that this study be applied to those over 40 years old and to large samples.