Yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirilen perkütan trakeostomi uygulamalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi; 6 yıllık deneyim
Retrospective evaluation of percutaneous tracheostomy applications performed in the intensive care unit; 6 rears of experience
  1. Tez No: 748621
  2. Yazar: MUHTESİM BARUTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Perkütan trakeostomi geleneksel olarak hem yoğun bakım hem de anestezi uzmanlarının ilgilendiği bir konu iken son yıllarda genel cerrahlar ve kulak burun boğaz uzmanları tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Daha komplike hastalarda perkütan trakeostomi kullanıldığında ve komplikasyonların bu uzmanlar tarafından yönetilmesi gerektiğinde konu daha kritik hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde son 6 yıl içinde perkütan dilatasyonel trakeostomi uygulamalarının klinik değerlendirilmesinin yapılması, bu sayede gelecekteki uygulamaların iyileştirilmesi ve komplikasyonların azaltılması için deneyimlerin erişilebilir hale getirilmesi ve bu konuda diğer kliniklerin tecrübeleriyle karşılaştırılabilir verilerin oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
While percutaneous tracheostomy has traditionally been a subject of interest to both intensive care and anesthesiologists, it has also been used by general surgeons and otolaryngologists in recent years. The issue becomes more critical when percutaneous tracheostomy is used in more complicated patients and complications must be managed by these specialists. The aim of this study is to carry out the clinical evaluation of percutaneous dilatational tracheostomy applications in the intensive care unit of Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital in the last 6 years, thus making the experiences accessible for the improvement of future applications and reducing complications, and creating data comparable to the experiences of other clinics in this regard.