The comparative of life cycle assessments between steel and reinforced concrete structures
Çelik ve betonarme yapılar arasındaki yaşam döngü değerlendirmelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 748631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın ana bölümü iki bölüme ayrılmıştır, ilki binaların tasarım yüzü sırasında yanal yükün dikkate alınmasının 𝐶𝑂2 emisyonları üzerindeki etkisini anlamaktır. Bu çalışmanın ikinci amacı, hem betonarme hem de çelik yapılar için CO2 emisyonlarını doğru bir şekilde tahmin edebilen yapay sinir ağı modelleri kullanarak hızlı bir tahmin modeli önermektir. Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli binalarda çelik ve betonarme yapılar kullanıldığından, bu yapılarda kullanılan tasarımların ve malzemelerin çevresel etkilerinin incelenmesi ve araştırılması kritik önem taşımaktadır. Bu çalışma, bu amaçla Amerika Birleşik Devletleri'nde benzer işlevlere sahip çeşitli çok katlı konut yapılarını araştırmıştır. binalardan on altısı çelik karkas, on üçü ise betonarme olarak inşa edilmiştir. Buna göre, bu amaçlara ulaşmak için 32 farklı yapının varlıkları, yapı tipi, yüksekliği, yapının konumu ve yükleme senaryoları gibi faktörler dikkate alınarak çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmanın gösterdiği gibi, Beton yapılar çelik binalara göre %23 daha fazla CO2 yayar. Sonuçlar, A sınıfı deprem bölgesinde betonarme bir bina inşa etmenin, deprem olmayan bir bölgede inşa etmekten %25 daha fazla CO2 emisyonu oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The major of this study is to understand the influence of considering the lateral load during the design face of the buildings on the 𝐶𝑂2 emissions. Since steel and reinforced concrete structures have been used in a variety of buildings in the United States in recent years, it is critical to examine and perform research on the environmental implications of the designs and materials used in those constructions. This study investigated various multi-story residential structures in the United States with similar functions for this purpose. sixteen of the buildings was constructed with a steel frame and the other thirteen with a concrete structure. Accordingly, to achieve these aims assets of 32 different structures vary considering factors such as structural type, height, location of the structure, and loading scenarios. As this study show that Concrete structures emitted 23% more CO2 than steel buildings. While the results reveal that constructing a concrete building in an A class earthquake area creates 25% higher CO2 emissions than building in a non-seismic region.