Sosyal medya kullanımında stalklamak: Toplumsal cinsiyet farklılıkları üzerine bir araştırma
Stalking in the use of social media: A research on gender differences
  1. Tez No: 748643
  2. Yazar: ÖZGE ŞENSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AYDOĞDU KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada sosyal medyanın gözetim pratiklerinden biri olan stalklama (ısrarlı takip) eylemi, toplumsal cinsiyet ve gözetim toplumu bağlamında derinlemesine incelenmiş hem fail hem de mağdur olan/olmayan taraflar tarafından kullanıcıların görüşlerine online anket yöntemi ile ulaşılmıştır. Stalklamak, başta takip edilen kişinin sadece profilini gizlice görüntülemek, fotoğraflarına bakmak olurken zamanla takip edilen kişinin gönderilerine yorum yapmak, başta iltifat dolu fakat ardından rahatsız edici olan mesajlar atmak, telefon numarası varsa sık sık ve uygunsuz zamanlarda aramak, daha ileriye giderek kişiyi fiziksel olarak takip etmek ya da fiziksel şiddete yol açıcı davranışlar sergilemektir. Araştırma kapsamında; sosyal medyayı sıklıkla kullandıkları varsayılan ve araştırma konusuna yönelik düşüncelerini aktarabilecek olan“15-65”yaş arası 437 katılımcıya, stalk hakkındaki düşünceleri online anket yöntemi ile sorulmuş ve görüşleri toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stalking (persistent stalking), one of the surveillance practices of social media, has been examined in depth in the context of gender and surveillance society, and users' opinions have been reached by online survey method by both the perpetrator and the aggrieved/non-victim parties. While stalking, secretly viewing only the profile of the person being followed, looking at their photos, commenting on the posts of the person being followed over time, sending compliments at first but then annoying, calling the phone number frequently and at inappropriate times, going further and physically following the person. or displaying acts that lead to physical violence. In the scope of the research; 437 participants between the ages of“15-65”, who are assumed to use social media frequently and can convey their thoughts on the research topic, were asked about their opinions about stalking by online survey method and their opinions were evaluated in the context of gender.