Identical user matching on cross online social networks: A two-step approach based on face recognition
Çevrimiçi sosyal ağlarda özdeş kullanıcı eşleştirme: Yüz tanımaya dayalı iki adımlı yaklaşım
- Tez No: 748642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çevrimiçi sosyal ağların (OSN) sayısı arttıkça ve farklı OSN'lerin sunduğu hizmetler çeşitlendikçe, birden fazla OSN'de hesabı olan bireylerin sayısı artmakta. Sonuç olarak, bu tür kullanıcıların verileri farklı OSN'lere yayılır. Çapraz OSN'lerde aynı profilleri eşleştirme problemi, aynı kişinin OSN hesaplarını farklı OSN'lerde birleştirmeye çalışır. Aynı profilleri eşleştirmek, yalnızca eşleşen bir kullanıcı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların davranışlarını daha iyi anlamamızı sağlar. Aynı profilleri eşleştirmeye yönelik mevcut çalışmalar, profil özelliklerine (yaş, cinsiyet, e-posta ve eğitim gibi), kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriğe (tweet'ler, fotoğraflar, konum kontrolleri gibi) ve bağlantılara dayanmaktadır. Ancak, herhangi bir kötü niyetli kullanıcı bir OSN hesabını klonlamak için profil özniteliklerini kolayca taklit edebileceğinden, profil özniteliklerine güvenmek güvenilir değildir. Ayrıca, birçok kullanıcı, eşleştirme çabasını sonuçsuz bırakan profil öznitelik değerlerini gizlilik endişeleri nedeniyle gizler. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle ilgili olarak, tweet'lerdeki kısa ve kirli metinler kolayca işlenmez ve konum kontrolleri Foursquare ve benzerleri dışında birçok OSN'de çok daha az sıklıkla paylaşılır. Bu tezde, paylaşılan fotoğraflara ve ağ yapısına dayanan bir çözüm öneriyoruz. Yüz biyometrisi, diğer tüm alternatif OSN özelliklerinden oldukça kişisel ve daha ayırt edici özellikler olduğundan, çözümümüz aynı kullanıcıları eşleştirmeye yönelik doğru ve güvenilir bir çözüm sunar. Yeni çözümümüzün iki aşaması vardır: arama aşaması ve eşleşme aşaması. Arama aşaması, bir kullanıcı tarafından paylaşılan tüm fotoğrafları inceler, yüzleri çıkarır, profil sahibinin yüzlerini otomatik olarak belirler ve bu yüzlerin örneklerinden bir yüz vektör imzası oluşturur. İmza kullanmak, işlemin algoritmik karmaşıklığını azaltır ve daha güvenilir hale getirir. Arama aşamasında, çapraz OSN hesap çiftleri, imzaları üzerinden karşılaştırılır. Bir girdi kaynağı profili verildiğinde, arama aşaması, hedef OSN'deki potansiyel eşleşmeleri küçük bir aday grubuyla sınırlamak için bir filtre görevi görür. Daha sonra, eşleşme aşamasında, eşleşen OSN profillerinin bağlantıları arasındaki örtüşme oranı kullanılarak sıralı bir özdeş profil listesi derlenir. Her hesabın çok sayıda bağlantısı olduğundan, eşleşme aşamasını yalnızca bağlantının profil fotoğraflarıyla sınırlandırıyoruz. Facebook ve Instagram'dan 3.000 gerçek, etiketli OSN hesabı üzerinden deneysel değerlendirme yapılmıştır. Sonuçlar, arama aşamasında, verilen giriş kaynağı profillerinin %89'unun hedef OSN üzerinde bulunduğunu göstermektedir. Bunların %58'i ilk 1'de, %76'sı ilk 2'de ve %87'si ilk 4'te yer almaktadır. Ayrıca, eşleşme aşaması, kullanıcıları %66±4 f-skoru ile eşleştirir. Son olarak, önerilen arama aşamasının mevcut çözümlere göre daha hızlı ve daha doğru eşleştirme sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the number of online social networks (OSNs) increases and the services distinct OSNs offer diversify, the number of individuals with accounts in more than one OSN increases. Consequently, the data of such users is spread over different OSNs. The problem of matching identical profiles on cross OSNs tries to unify OSN accounts of the same individual on different OSNs. Matching identical profiles not only allows having more information about a matched user, but also enables us to better understand users' behavior. Existing studies on matching identical profiles rely on profile attributes (such as age, gender, e-mail and education), content shared by users (such as tweets, photos, location check-ins) and links. However, relying on profile attributes is not reliable because any malicious user can easily spoof profile attributes to clone an OSN account. Furthermore, many users hide their profile attribute values due to privacy concerns, which bears the matching effort fruitless. Regarding user generated content, short and dirty texts within tweets are not easily processed, and location check-ins are much less frequently shared over many OSNs except Foursquare and alike. In this thesis, we propose a solution that relies on shared photos and network structure. Since face biometrics are quite personal and more distinctive features than any other alternative OSN feature, our solution provides an accurate and reliable solution towards matching identical users. Our novel solution has two-phases: the search phase and the match phase. The search phase inspects all photos shared by a user, extracts faces, identifies the profile owner's faces automatically and generates a face vector signature from a sample of these faces. Using signatures reduces algorithmic complexity of the process and also makes it more reliable. In the search phase, pairs of cross OSN accounts are compared over their signatures. Given an input source profile, the search phase acts as a filter to limit potential matches in the destination OSN to a small set of candidates. Subsequently, in the match phase, a ranked list of identical profiles are compiled using the rate of overlap between the links of the matched OSN profiles. Since there are many links of each account, we restrict the match phase to only profile photos of the link. Experimental evaluation is performed over 3.000 real-world, labelled OSN accounts from Facebook and Instagram. The results indicate that in the search phase, 89% of the given input source profiles are located over the destination OSN. 58% of them are in top-1 rank, 76% of them are in top-2 rank, and 87% of them are in top-4 rank. Morever, the match phase matches users with an f-score of 66%±4. Finally, it is shown that the proposed search phase provides faster and more accurate matching than existing solutions.