Fiber optic current sensor interrogated by phase-sensitive optical time-domain reflectometer
Faza-duyarlı zaman bölgesinde optik geri yansıtıcı ile sorgulanan fiber optik akım sensörü
  1. Tez No: 748648
  2. Yazar: ŞAMİL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM YÜKSEL ALDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, Faza-Duyarlı Zaman Bölgesinde Optik Geri Yansıtıcı (Faz-OTDR) ile akım ölçümü için Mach-Zehnder İnterferometreli, Fiber Bragg Izgara-Destekli yeni bir metod önerilmiştir. Algılayıcı fiberin kendi iç doğrusal çiftkırınımının olumsuz etkisi kalibrasyonla giderilmiştir. Faz sönümlenmesini ortadan kaldırmak ve ölçüm doğruluğunu arttırmak için spun fiberden oluşan sarımın başına ve sonuna bir çift fiber Bragg ızgara (FBG) yazılmıştır. Yaklaşımın fizibilitesi ile sensör performansını çalışabilmek amacıyla iyi bilinen bir Faz-OTDR modeli ve Jones formalizm kullanılarak bir simülasyon aracı geliştirilmiştir. Bununla, bükülme ve FBG kaynaklı doğrusal çiftkırınımın etkileri ve dedektör gürültüsünün tesiri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel method for current sensing using an FBG-assisted Phase- Sensitive Optical Time Domain Reflectomter (Phase-OTDR) with Mach-Zehnder Interferometer is proposed. The detrimental effect of the intrinsic linear birefringence of the sensing fiber is solved by calibration. An FBG pair is written at the two ends of the spun fiber coil to eliminate phase fading and increase the measurement accuracy. A simulation tool was developed to study the feasibility of the approach and the sensor performance by a well-established Phase-OTDR model with the Jones formalism. The effects of bending- and FBG-induced linear birefringence are investigated as well as the impact of the detector noise.