The assessment of the impact of pandemic on the economy: A case study of private and public firms
Pandeminin ekonomi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi: Özel ve kamu firmalarına ilişkin bir örnek olay
  1. Tez No: 748791
  2. Yazar: STANLEY CHIGOZIRIM ORJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
COVID-19 salgını, dünya genelinde firmaların hayatta kalması ve performansı üzerinde derinden olumsuz bir etkiye sahip oldu. Gelişmiş ülkelerden yapılan erken analizler, en olumsuz etkilenen şirketlerin, özellikle sosyal mesafeye en duyarlı sektörlerdeki küçük firmalar olduğunu buldu. Bu araştırmanın önemli amacı, pandemi sonrasında COVID-19'un Victoria Adası iş dünyası üzerindeki ekonomik etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel bir yaklaşım kullanılmış, araç olarak anket kullanılmıştır. Araştırma alanındaki çeşitli firmalardan 220 katılımcının analiz için veri sağladığı uygun bir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, hipotez testi için korelasyon, t-testi ve ki-kare analizi kullanılarak IBM SPSS versiyon 22 ile analiz edildi. Sonuçlar, pandeminin etkisi ile firmaların algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir (p 0.05). Analiz edilen sonuçlara göre Victoria Adası'ndaki firmalar salgında büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. Üretim ve işletme faaliyetleri sınırlandırılmıştır ve önemli risklerle karşı karşıyadırlar. Firmaların üretim maliyetlerini ciddi anlamda düşürecek, bu zor dönemi atlatmaları ve kademeli olarak normal işlerine dönmelerine yardımcı olacak politikaların uygulanması gerekmektedir. Hükümet, bu firmalara yardım etmek için varlıklı bireyler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmalıdır. Bu koronavirüs endişesi mevcutken, küçük işletme sahipleri beklentileri yönetmeli ve çalışanlar, tedarikçiler ve bankalarla iletişim kurmalıdır. Maliyetleri azaltın, personeliyle para konusunda açık olun, pazarlamaya devam edin, yeni teslimat yöntemlerini deneyin ve trajediden kurtulun.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has had a profoundly negative impact on firm survival and performance across the globe. Early analyses from developed countries have found that the most negatively affected companies were small firms, particularly in industries most sensitive to social distancing. The significant goal of this research is to determine the economic impact of the COVID-19 on the Victoria Island business community following the aftermath of the pandemic. A quantitative approach was used in the research, with a questionnaire as the tool. A convenient sampling method was employed as 220 respondents from various firms in the research area provided the data for analysis. The data was analysed with IBM SPSS version 22 using correlation, t-test, and chi-square analysis for hypothesis testing. The results shows that there is a statistical significant difference between the impact of the pandemic and perception of firms (p 0.05). According to the analysed results, firms in Victoria Island have faced great challenges in the epidemic. Their production and operation activities have been limited, and they are facing significant risks. It is necessary to implement policies that would profoundly lower production costs for firms, help them survive this difficult period, and gradually return to normal business. The government should collaborate with affluent individuals and non-governmental organizations to aid these firms. While this coronavirus concern is present, small business owners must manage expectations and communicate with employees, suppliers and banks. Reduce costs, be open about money with their staff, continue marketing, try out new delivery ways, and recover from the tragedy.