Patent hukuku açısından yapay zeka
Artificial intelligemce in terms of patent law
- Tez No: 748790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzün en popüler konuları arasında yapay zeka yer almaktadır. Teknolojinin gelişmesinde ve günümüz seviyesine ulaşmasında önemli bir yere sahip olan yapay zekanın hangi hukuki müessese ile korunması gerektiği ise tartışmalıdır. Haksız rekabet, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma ve patent hukuku ile koruma olmak üzere çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. Bu çalışmada yapay zekanın patent hukukundaki yeri üzerinde bir inceleme yapılmaktadır. Patent hukuku, yeni buluşların meydana getirilmesi bakımından teşvik fonksiyonuna sahiptir. Patent hukuku, yeni buluşların meydana getirilmesini teşvik etmekle birlikte teknolojinin farklı ülkelere, kıtalara ve hatta yeni nesillere aktarılmasına, diğer bir ifadeyle teknolojinin transferine olanak sağlamaktadır. Tüm bunlarla birlikte, patentlerin ekonomi üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Buluşları konu edinen patent hukukunun güncel olması gerekmektedir. Zira teknoloji dinamik bir yapıya sahiptir ve zaman içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu kapsamda yapay zekanın bir buluş olarak kabul edilip edilmediği, buluş olarak kabul edilmekteyse patentlenebilmesi için hangi şartlara sahip olması gerektiği, yapay zeka tarafından meydana getirilen buluşların patent hukukundaki yeri gibi konuların çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is among the most popular topics, today. It is controversial by which legal institution artificial intelligence, which has an important place in the development of technology and its reaching today's level, should be protected. Various opinions are claimed, including unfair competition, protection within the scope of Intellectual and Artistic Works Law, and protection by patent law. In this study, an examination is made on the place of artificial intelligence in patent law. Patent law has an incentive function in terms of creating new inventions, it also enables the transfer of technology to different countries, continents and even to new generations, in other words, the transfer of technology. Along with all these, patents also have an impact on the economy. Patent law dealing with inventions should be up-to-date, because technology has a dynamic structure and can change over time. In this context, issues such as whether artificial intelligence is accepted as an invention, which conditions it must meet in order to be patented if it is accepted as an invention, and the place of inventions created by artificial intelligence in patent law should be resolved.