Türk vergi hukukunda ihbarname
Notice in Turkish tax law
- Tez No: 748936
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KÜRŞAT YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İkmalen ve re'sen tarh edilen vergiler ile ceza kesme işlemlerinin mükellefe bildirilmesi, vergi ve ceza ihbarnamelerinin tebliği ile sağlanmaktadır. Dolayısıyla ihbarnameler vergilendirme işlemlerinin tarh, tebliğ ve tahakkuk aşamalarının gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vergi ve ceza ihbarnamelerinin muhteviyatı her ne kadar Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenmişse de uygulamada ihbarnameye ilişkin hukuki uyuşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ihbarnamenin işlevinin, hukuki mahiyetinin ve unsurlarının net bir şekilde ortaya çıkarılması önem arz etmekte olup, bu hususlar çalışmada ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Informing the taxpayer about the supplementary and ex officio levied taxes and fines is provided by the notification of the tax and penalty notices. Therefore, notices play a significant role in the assessment, notification and accrual phases of taxation processes. Even though the content of the tax and penalty notices is regulated in the Tax Procedure Law, legal conflicts may arise regarding the notice in practice. Thus, it is important to clearly uncover the function, legal nature and elements of the notice, and these issues are tried to be presented in this study.