Özel öğrenci yurt sözleşmeleri ve olağanüstü koşulların sözleşmeye etkileri
Private student dormitory agreements and the effects of extraordinary conditions on the agreement
  1. Tez No: 748935
  2. Yazar: BETÜL ORTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Özel yurtlar özel sektörde önemli bir paya sahiptir. Özellikle ülkemizde son zamanlarda artan üniversite sayısı ile paralel olarak özel yurtların da sayısı artmıştır. Böylelikle zaman içinde öğrenciler ve özel yurt yönetimi arasında ihtilaflar artmıştır. Ancak bu ihtilaflar Covid-19 salgının ülkemizde görülmeye başlaması ile iyice belirginleşmiştir. Özel yurt sözleşmelerinin isimsiz sözleşmelerden olması sebebi ile ihtilafların çözümünün hangi hükümler çerçevesinde yapılacağı problemi gündeme gelmiştir. Öğrenciler ve yurt yönetimi arasındaki hukuki ilişki özel yurtların açılmasına, işletilmesine ve denetlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen 02.07.2020 tarihinde yürürlüğe giren 31173 sayılı Yükseköğretim Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ve bunun yanında Türk Borçlar Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Private dormitories have an important share in the private sector. Especially in parallel with the increasing number of the universities in our country recently, the number of private dormitories has lso increased. Thus, over time, the disputes between students and private dormitory management have increased. However, these disputes become more visible with the outbreak of Covid-19experienced in our country. Since private dormitory contracts are anonymous contracts, it has been on the agenda that in which provisions,the resolutions of disputes shall be found. The legal relationship between students and dormitory management was built within the framework of the Higher Education Special Housing Services Regulation No. 31173, which entered into force on 02.07.2020,which regulates the procedures and principles regarding the opening, operation, and supervision of private dormitories, as well as the provisions of the Turkish Code of Obligations and the Law on the Protection of Consumers.