COVID-19 pandemi kliniğinde çalışan ve çalışmayan hemşirelerin iş stresi, tükenmişlik ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of work stress, burnout and anxiety levels of nurses working and not working in the COVID-19 pandemic clinic
  1. Tez No: 749006
  2. Yazar: HATİCE HANDE ELDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, COVID-19 pandemisi sürecinde pandemi kliniğinde en az 1 ay süre ile çalışan ve çalışmayan hemşirelerin iş stresi, tükenmişlik ve anksiyete düzeylerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Yöntem: Karşılaştırmalı tanımlayıcı, karşılaştırmalı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte olan bu araştırma, kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak 271 hemşire ile yürütüldü. Veri toplama işlemleri sosyal medya üzerinden katılımcılara online anket gönderilerek 15 Ocak-15 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Üniversite Sağlık Bilimleri Etik Kurulu'ndan etik onay ve katılımcılardan da onam alındı. Veriler, sosyo-demografik veri formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, İş Stresi Ölçeği ve Endişe ve Anksiyete Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik dilimler, ki kare testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine and compare the work stress, burnout and anxiety levels of nurses who worked and did not work in the pandemic clinic for at least 1 month during the COVID-19 pandemic. Method: This comparative descriptive, comparative, cross-sectional and correlational study was conducted with 271 nurses using the snowball sampling method. Data collection was carried out between January 15 and March 15, 2022 by sending an online questionnaire to the participants via social media. Ethical approval was obtained from the University Health Sciences Ethics Committee and consent was obtained from the participants. Data were collected with socio-demographic data form, Maslach Burnout Scale, Job Stress Scale, Worry and Anxiety Scale. Numbers, percentiles, chi-square test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data.