Okul öncesi dönem çocuklarının kaygı durumlarının ebeveyn duygu sosyalleştirme davranışları açısından incelenmesi
Investigation of preschool children's anxiety in terms of parent emotion socialization behaviors
- Tez No: 749008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÖZÜN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının kaygı durumlarının ebeveynlerin duygu sosyalleştirme davranışları ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma grubu 3-6 yaş döneminde çocuğu olan 194 anneden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Yeniden Düzenlenen Okul Öncesi Kaygı Ölçeği (YD-OÖKÖ) ve Çocukların Olumsuz Duyguları ile Başa Çıkma Ölçeği (ÇODBÇÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre okul öncesi dönemdeki çocukların kaygı puanları çocuğun cinsiyeti ve okul öncesi eğitimi alma durumuna göre anlamlı farklılık göstermiştir. Kaygı puanları anne yaşı, anne eğitim durumu, anne çalışma durumu, çocuğun yaşı, doğum sırası, kardeş sayısına göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Kaygı ölçeği puanları ile çocukların olumsuz duygu ları ile başa çıkma ölçeği arasında sosyal kaygı, genel kaygı, belirgin korku ve toplam kaygı alt boyutları ile ebeveynde sıkıntı, cezalandırıcı tepki ve küçümseyici tepki alt boyutları arasında pozitif yönde ilişki elde edilmiştir. Ayrılık kaygısı ile ebeveynde sıkıntı, cezalandırıcı tepki, küçümseyici tepki, duyguya odaklı tepki ve probleme odaklı tepki alt boyutları arasında pozitif yönde ilişki elde edilmiştir. Modern çağın sürekli karşılaşılan yeni yaşam zorlukları ile kaygıyı artırdığı, hayat performansını etkilediği ve özellikle çocuklarda dikkate alınması gereken bir konu olduğu göz önüne alınarak bu çalışma ile konu üzerine farkındalık oluşturulmuştur. Bu doğrultuda uzmanların konu üzerine önleyici daha fazla çalışma yapması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the anxiety states of preschool children and the emotional socialization behaviors of their parents. The study group consists of 194 mothers who have children between the ages of 3-6. The Personal Information Form, the Revised Preschool Anxiety Scale, and the Scale for Coping with Children's Negative Emotions (CCNES) were used to collect the data. In the analysis of the data, descriptive statistics, independent groups t-test, one way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation and multiple linear regression analysis methods were used. According to the results of the research, the anxiety scores of the children in the preschool period differed significantly according to the gender of the child and the status of receiving pre-school education. Anxiety scores did not differ significantly according to mother's age, mother's education level, mother's employment status, child's age, birth order, and number of siblings. A positive relationship was found between anxiety scale scores and children's negative emotions and coping scale with social anxiety, general anxiety, marked fear and total anxiety sub-dimensions, and parental distress, punitive reaction and condescending reaction sub-dimensions. A positive relationship was found between separation anxiety and parental distress, punitive reaction, condescending reaction, emotion-focused reaction, and problem-focused reaction sub-dimensions. Considering that the modern age constantly increases anxiety with new life challenges, affects life performance and is a subject that should be taken into account especially in children, awareness on the subject has been created with this study. In this direction, it is recommended that experts do more preventive studies on the subject.