Resimde doku
Texture in art
- Tez No: 74905
- Danışmanlar: PROF. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET“Resimde Doku”konulu araştırmamızda, sanatın temel tasarım elemanların dan biri olan, Doku elemanının tanımı, kullanımı, ilkeleri, diğer sanat dallarındaki yeri genel olarak, özel olarak da dokunun resim sanatındaki yeri ve tarihsel gelişimiyle ilgili bölümde sanatçıların resimleri seçilerek dokusal özellikleri incelenmiştir. Araştırmamızın Birinci bölümünde, Doku eleman ve ilkelerinin incelenmesi ya pılmış, dokunun maddenin iç yapısının, dış yüzeyde görünüşü olduğu, doğal ve insan etkileriyle değişikliklere uğrasa bile, kendi özelliklerini koruyacağı, evrende ve doğada dokusuz hiçbir şey olmayacağı,“Doku Kavramı”alt başlıklı bölümde anlatılmıştır. Daha sonraki alt bölümlerde; Gerçek Doku, Görsel (Vizüel) Doku, Dinamik (Değiş ken) Doku, Mekanın Dokusu (Strüktür), Organik Doku ve Bütünlük, Doku ve Gerçek lik, Dokunsal Değerler, Doku ve Fonksiyon, Malzeme-Strüktür İlişkisi, Işık ve Doku Düzeni resimlerle anlatılmıştır. Araştırmamızın ikinci bölümünde; Doku eleman ve ilkelerinin plastik sanatlarda gelişimi incelenmiştir. Dokunun resim sanatına özgü gelişimi, heykel sanatında strüktür, dokunun mimarlıkta plastik değeri ve mekanda doku, özgün baskıda doku, geleneksel el sanatlarında doku, müzik yapıtında doku kavramı, fotoğraf sanatında dokunun etkisi, resimlerle ve fotoğraflarla anlatılmıştır. Dokunun resim sanatına özgü gelişiminde; Dokunun Sanat Tarihi içinde kullanılmışsa nasıl kullanıldığı ve zaman içinde ne tür geliştiği, sanatçıların yapıtlarında örnekler verilerek, ilkel çağlardan gü nümüze dek anlatılmıştır. Araştırmamızın Değerlendirme ve Sonuç bölümünde ise; kendi sanatsal ça lışmalarımdan örnekler vererek doku kavramını inceledim. Kaynakça, Kavram Dizini, Kısaltmalar, Resimler Listesi, Özgeçmiş gibi açıklamalar da bu bölüme ilave edilmiş tir.“Resimde Doku”konulu tezimde, Doğada Doku Kavramı, Sanatta Doku Kav ramı genel olarak, Resimde Doku Kavramı da özel olarak incelenmiştir. 4
Özet (Çeviri)
INTRODUCTORY SUMMARY In this survey, Texture in Art“, one of the essential design elements in visual art - texture - will be examined. Texture in this context is regarded by its very definition, vis a vis the textural element; its usage and application, princibles, and its place in general. As well, the selection of certain, illustrative artworks and their intrinsic textural specialities are examined in terms of texture's”role and development throughout art history. Firstly, texture shall be examined as a reflection of the core material, the changability of texture according to its relation to the medium/material, and humanistic factors within the general subtitle:“A Concept of Texture”. Secondly, authentic, visual, dynamic, structural, relief, organic, and holistic textures will be regarded according to their authenticity, values, function, harmony of material, and the specific function of light. The subsequent portion of this survey will follow the development of the textural ele ment and its central role in the“plastic”arts. The develoment of textural concepts is pertinent to the structure of sculpture, and the plastic value within architectural design. In addition, texture as a crucial element within other arts and disciplines - printing, music, and photography - will be regarded as valuable in explaining its overall application in contemporary visual arts. Finally, textural development in visual art is followed progressively from earliest times to the present. As an evaluation and conclusion, I have examined the the concept of texture in practice, using my own artwork to further illustrate and reinforce the underlying, overall thesis. My sources, a listing of artistic and applied concepts, abbreviations, an artwork listing, and my own Curriculum Vitae are also included. This thesis will examine and compare texture in nature and its human adaptation/application in art. By using appropriate examples from a number of disciplines, I hope to specifically relate this general concept to visual fine art.