Resimde tematik olarak orta Anadolu yorumu
Central Anatolian interpretation thematically in painting
  1. Tez No: 514365
  2. Yazar: MENEKŞE ŞAHİN KARADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Doğa, insanın temel ihtiyaçlarını karşılayarak varlığını sürdürebilmesi için önemlidir. Ancak insan, yaşamın ve kendi yaşamının anlamını, nedenlerini sorgularken bulduğu cevaplar içinde doğa, temel çıkış noktası olarak cevapların kaynağının da kendisinde olduğunu hatırlatır. Doğa ve insan yaşamının etkileşimi kültürün niteliğini şekillendirir. Böylece insan kendisini dünya üzerinde konumlandırabilir. İnsan ve doğa ilişkilerinde farklı dönemlerde farklı bakış açıları ortaya çıkmaktadır. Bu dönemsel düşünce değişimlerinin yansımaları sanatta da yer bulmaktadır. Çünkü sanatçı içinde bulunduğu zaman, mekan ve toplumdan ayrı değildir. İnsanın kültürel birikimi sanatının da çok katmanlı olmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, resimde Orta Anadolu konusu tarihsel serüveni bağlamında doğa ve tarihi yapıların resim sanatında yansımaları ile ele alınmıştır. Bu çerçevede Aksaray ilindeki farklı kültürel değerlerden oluşan seçilmiş görünümleri içeren resim uygulamaları yapılmıştır. Uygulamalarda seçilen görüntüler, bu bölgedeki farklı zaman dilimlerine ait mekanlar ve doğa oluşumlarının birlikte oluşturduğu doku ile izleyicinin karşısına çıkmaktadır. Bu uygulamalarda aidiyet duygusu, zaman kayması, kültürel birikim konuları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nature is important so that people can survive by meeting their basic needs. However, nature reminds us that the source of answers as the main starting point is also within the answers that people find when questioning the meaning and reason of life and its own life. Thus, a person can position itself on the world. Different perspectives are seen in human and nature relations at different periods. The reflections of these periodic changes of thought are also found in art. Because the artist is not separate from time, space and society. Thus, if the human being is historically and a cultural entity, his art is also multi-layered. In the context of this work, the Central Anatolian theme in the picture was taken up in the context of historical adventure, with the reflections of the works of nature and historical structures. Paintings were made, including the appearance of the area the researcher lived in. The images selected in the pictures come up against the viewer with the texture of the natural occurrences together with the spaces belonging to different time periods in this region. In these pictures, feelings of belonging, time shift, memory, accumulation are mentioned. Findings about Central Anatolia's view of landscape, how it relates to nature and the structures of different historical periods, and the approaches of artists are included.