Yem bezelyesi (Pisum arvense L.)-kanola (Brassica napus L.) karışımlarının yem verimleri ve bazı kalite özellikleri
Forage yield and some quality features of fodder pea (Pisum arvense L.)-canola (Brassica napus L.) mixtures
- Tez No: 749084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Araştırma 2019-2021 yılları arasında 2 yıl süreyle Malkara-Tekirdağ Yörük mahallesi çiftçi arazisinde susuz koşullarda, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma alanında her yıl ekimden 6 ay önce dekara 2 ton yanmış hayvan gübresi ile gübreleme yapılmıştır. Araştırmada, farklı oranlarda yem bezelyesi-kanola karışımlarının (%100 yem bezelyesi, %100 kanola, %50 yem bezelyesi+%50 kanola, %75 yem bezelyesi+%25 kanola, %25 yem bezelyesi+%75 kanola) yeşil ot verimi (kg/da), kuru ot verimi (kg/da), ham protein (%), ham selüloz (%), ADF (%), NDF (%), Ca (%), Mg (%), K (%) ve P oranları (%) belirlenmiştir. En yüksek, yeşil ot verimi yalın yem bezelyesinde (8005,00 kg/da), kuru ot verimi %25 kanola+%75 yem bezelyesi karışımda (1824,66 kg/da), ham protein oranı yalın yem bezelyesinde (%19,93), ham selüloz oranı (%29,45), ADF (%35,50) ve NDF oranı (%46,60), Ca oranı (%2,03), Mg oranı (%0,66) yalın kanolada K oranı yalın yem bezelyesinde ve %75 yem bezelyesi+%25 kanola karışımında (%1,70) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out under waterless conditions in the farmer's land of Malkara-Tekirdağ Yörük Village for 2 years between 2019-2021. The experiment was set up in a randomized block design with 3 replications. Every year, 6 months before sowing, fertilization was made with 20 tons of burnt animal manure per hectare. In the study, herbage yield (t ha-1), hay yield (t ha-1), crude protein (%), crude fiber (%), ADF (%), NDF (%), Ca (%), Mg (%), K (%) and P ratios (%) of different fodder pea-canola mixtures (%100 fodder pea, %100 canola, %50 fodder pea+%50 canola, %75 fodder pea+%25 canola, %25 fodder pea+%75 canola) were determined. The highest herbage yield was determined in %100 fodder pea (8,0 t ha-1), hay yield in 25% canola+75% fodder pea mixture (1,82 t ha-1), crude protein ratio (19,93%) in %100 fodder pea, crude fiber ratio (29,45%), ADF (35,50%) and NDF ratio (46,60%), Ca ratio (2,03%), Mg ratio (0,66%) in %100 canola, K ratio (1,70%) in %100 fodder pea and 75% fodder pea+25% canola mixture.