Hokey sporcularının empati kurma ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between empathy and problem solving skills of hockey athletes
  1. Tez No: 749085
  2. Yazar: ÖZNUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, hokey sporcularının empati ile problem çözme düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019 tarihinde Osmaniye ilinde düzenlenen Açık Alan Kadınlar ve Erkekler Süper Lig ikinci etabına katılmış olan 212 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formunun yanı sıra Empatik Eğilim Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Man-Whitney U, Kruskal-Walis H Testi, T-Testi, One-Way Anova ve Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 22.0 paket programı ve Excel veri tabanı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları dikkate alındığında; katılımcıların empati düzeyi ile problem çözme becerileri arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Buna ek olarak, katılımcıların yaş ortalaması arttıkça empati düzeyinin de arttığı belirlenmiştir. Sporculuk süresi ve empati düzeyi arasında anlamlı bir farklılığın olduğu, sporculuk süresinin artmasının empati düzeyini de arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, sporcuların yaş ortalaması ve sporculuk süresi arttıkça problem çözme becerilerinin de arttığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between empathy and problem solving levels of hockey players. The study group of the research consists of 212 athletes who participated in the second stage of the Open Field Women's and Men's Super League held in Osmaniye in 2019. In addition to the personal information form, the Empathic Tendency Scale and the Problem Solving Inventory are used in the study. Man-Whitney U, Kruskal-Walis H Test, T-Test, One-Way Anova and Spearman Correlation Test are used in the analysis of the data. Analyzes are performed using SPSS 22.0 package program and Excel database. Considering the research findings; A positive low-level relationship is found between the empathy level of the participants and their problem-solving skills. In addition, it is determined that the level of empathy increased as the average age of the participants increased. It is concluded that there is a significant difference between the duration of sportsmanship and the level of empathy, and the increase in the duration of sportsmanship also increase the level of empathy. In addition, it can be stated that the problem solving skills of the athletes increase as the average age and duration of sportsmanship increase.