Mikronize kalsiyum karbonat üretim tesislerinde 5s tekniği uygulamasının sağlık ve güvenlik risklerinin azaltılmasına etkisi
The effect of the application of the 5s technique in micronized calcium carbonate production facilities on reducing health and safety risks
- Tez No: 749176
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde pek çok mikronize kalsit üreticisi işletme, iyi tasarlanmamış üretim süreçleri, işyeri bakım faaliyetlerinin yetersizliği, düzensizlik ve temizlik faaliyetlerinin geri planda kalması sebepleriyle hem verimlilik hem de iş sağlığı ve güvenliği konularında problemlerle yüz yüze gelmektedir. Bu problemler çalışanların yaralanmasına, sağlıklarının bozulması dolayısıyla toplumda maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. İşletmelerin genel düzeninden ve temizlik hususlarından kaynaklanan risklerin önlenmesi ya da azaltılması noktasında 5S Tekniği sistematik bir çözüm sunmaktadır. 5S Tekniği endüstrilerde sıklıkla uygulanan bir yalın üretim tekniğidir ve uygulanması ile, toplam kalitenin iyileştiği, düzenli, temiz ve verimliliğin tatmin edici düzeyde olduğu bir işletme yaratılması amaçlanır. Bu araştırmada bir mikronize kalsit üretim işletmesinde 5S Tekniğinin uygulanmasının iş sağlığı ve güvenliği performansına katkıları, önce ve sonra yapılan Fine Kinney ve FMEA metotlarına dayalı risk analizleri ile ölçülmüştür. Bu bağlamda tekniğin uygulandığı alanlarda iş sağlığı ve güvenliği risklerini kontrol etmede kayda değer ölçüde fayda sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many micronized calcite businesses are faced with problems in terms of both productivity and occupational health and safety due to poorly designed production processes and workplaces, the inadequacy of maintenance activities, disorders, and poor cleaning activities. These problems cause injury to the employees, deterioration of their health, and thus financial and moral losses in the society. 5S Technique offers a systematic solution at the point of preventing or reducing the risks arising from workplace housekeeping issues. The 5S Technique is a lean production technique that is frequently applied in industries and with its application, it is aimed to create a business where total quality is improved, orderly, clean and productivity is at a satisfactory level. In this study, the contribution of the application of the 5S Technique to the occupational health and safety performance in a micronized calcite production facility was measured by risk analyzes based on Fine Kinney and FMEA methods, which were conducted before and after. In this context, it has been determined that the technique provides a significant benefit in controlling occupational health and safety risks in the areas where it is applied.