Serebrovasküler hadiselere sekonder yapılan dekompresif kraniektomilerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of decompressive craniectomies performed secondary to cerebrovascular disease
  1. Tez No: 749213
  2. Yazar: FAZLI OĞUZHAN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Serebrovasküler hastalıklar (inme) dünyada maligniteler ve kardiyak hastalıklardan sonra en sık ölüm sebebidir. Çalışmamızda serebrovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılan dekompresif kraniektomi yönteminin hastaların sağkalımları ve operasyon sonrası dönemde hayat kalitelerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2010-2020 yılları arasında inme geçirmiş ve kliniğimizde dekompresyon cerrahisi uygulanan 54 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, inmeye sebep olan vasküler yapı, etkilenen hemisfer, preoperatif ve postoperatif dönem muayeneleri, motor defisitleri, görüntülemeleri, uygulanan cerrahi sonrası hayatta kalımları kaydedildi. Kraniektomi alanları postoperatif BBT'lerinden hesaplandı. Hastaların %53,7'si erkekti. Yaş ortalamaları 64,87±12,61 olarak belirlendi. Hastaların %46,3'ü 65 yaş ve altındaydı. %59,3'ünde hastaların sağ hemisferlerinin etkilendiği görüldü. Hastaların oklüde olan arter dağılımlarına bakıldığında %85,2'si OSA, %14,8'i ise IKA'ydı.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disesases (stroke) are the most common cause of death in the world after malignancies and cardiac diseases. In our study, it was aimed to investigate the effects of the decompressive craniectomy method used in the treatment of cerebrovascular diseases on the survival of patients and their quality of life in the postoperative period. 54 patients who had a stroke between 2010 and 2020 and underwent decompression surgery in our clinic were included in the study. The demographic information of the patients, the vascular structure causing the stroke, the affected hemisphere, preoperative and postoperative examinations, motor deficits, imaging and survival after surgery were recorded. Craniectomy areas were calculated from postoperative CCTs. 53,7% of the patients were male. The mean age was determined as 64,87±12,61. 46,3% of the patients were 65 years or younger. The right hemispheres of the patients were affected in 59,3%. When the occluded artery distributions of the patients were examined, 85,2% of them were MCA and 14,8% of them were ICA.