Chemical composition and biological activities of some Cupressus and Eucalyptus species
Bazı Cupressus ve Eucalyptus türlerinin kimyasal bileşimi ve biyolojik aktiviteleri
  1. Tez No: 749212
  2. Yazar: ZHALA BAQI TAHA KURACHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ODABAŞ SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada bazı Cupressus (C.sempervirens L. var. pyramidalis, C.sempervirens var. horizontalis, C.arizonica) ve Eucalyptus türlerinin (E.camaldulensis, E.sideroxylon) kimyasal bileşenleri ve biyolojik aktiviteleri belirlenmesi amaçlanmıştır. Numuneler Irak'ın farklı yerlerinden toplanarak (Erbil, Shaqlawa, Hiran) yaprak ve dal bölümlerine ayrılmıştır. Örneklerin etkinliği biyolojik aktivite, kondanse tanen, toplam fenolik miktarı, toplam flavonoid miktarı, antosiyanin, antioksidan kapasitesi (DPPH, ABTS, CUPRAC) ve kimyasal bileşenleri (alkaloid, glikozit bağlı, fenoller ve flavonoid bileşikler) HPLC yöntemine göre değerlendirilmiştir. Antimikrobiyal aktivite testlerinde 4 patojenik bakteri (S.aureus, E.faecalis, E.coli, K.pneumonia) ve 2 yaygın mantar (C.albicans, A.niger) kullanılmıştır. Örnekler su, etanol ve metanol ile ekstrakte edilmiştir. Antibakteriyel ve antifungal analizlerde üç farklı konsantrasyon (%25, 50, 75) test edilmiştir. En iyi sonuçlar %75 konsantrasyonda metanol ekstrelerinde bulunmuştur. Cupressus türleri antibakteriyel aktivite özellikleri bakımından genel olarak şu şekilde sıralanmıştır: C.arizonica>C.sempervirens L. var. horizontalis>C.sempervirens L. var. pyramidalis. Okaliptüs türlerinde ise E.camaldulensis ve E.sideroxylon sonuçları birbirine yakın çıkmıştır. En yüksek sonuçlar Cupressus ve Eucalyptus türlerinin yaprak kısımlarında tespit edilmiştir. Cupressus örneklerinde toplam kondanse tanen miktarı 209.1-247.5 mg/kg aralığında belirlenmiştir. En yüksek toplam fenolik (TPC) (3.96-13.43 mg GAE/g DW) ve toplam flavonoid (TFC) (3.39-6.89 mg QE/g DW) miktarı C.sempervirens L. var. horizontalis yaprak kısımlarında bulunmuştur. Antioksidan testlerinde konsantrasyon oranı arttıkça DPPH %inhibisyon değerleri de yükselmiştir. En yüksek süpürücü aktivite değerleri etanol ekstrelerinde (%53.6-97.8) bulunmuştur. En yüksek alkaloid bileşik (berberine=344.16 ppm), glikozit bağlı bileşik (cupressuflavone= 1200.26ppm) ve fenol-flavonoid bileşik (gallik asit=307.50 ppm) sırasıyla E.camaldulensis, C.sempervirens L. var. horizontalis and C.sempervirens L. var. pyramidalis kısmında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the chemical components and biological activities of some Cupressus (C.sempervirens L. var. pyramidalis, C.sempervirens var. horizontalis, C.arizonica) and Eucalyptus (E.camaldulensis, E.sideroxylon) species. The samples were collected from different places in Iraq, namely Erbil, Shaqlawa and Hiran. The biological activities, condensed tannin, phenolic compounds, flavonoid contents, anthocyanin, antioxidant capacity (DPPH, ABTS, CUPRAC), and chemical components (alkaloid, glycosidically bound, phenols, and flavonoids compounds) of the samples were determined using the HPLC method to evaluate the effectiveness of extract samples. In the antimicrobial activity test trials, involved using four pathogenic bacterial strains (S.aureus, E.faecalis, E.coli, and K.pneumonia) and two important strains of the common pathogenic fungi (C.albicans and A.niger) were used. The samples were extracted with water, ethanol, and methanol. Three different concentrations (25%, 50%, and 75%) of the extracts were tested in biological activity tests. Based on these tests, the best results were found in the methanol extract at concentration of 75%. In general antibacterial activity of Cupressus spp. is as follows: C.arizonica>C.sempervirens L. var. horizontalis>C.sempervirens L. var. pyramidalis. As for Eucalyptus spp., the results of E.camaldulensis and E.sideroxylon were close to each other. The highest results were exhibited in the leaf parts of Cupressus and Eucalyptus species. The amount of TCT was in the range of 209.1-247.5 mg/kg in Cupressus samples. The highest TPC (3.96-13.43 mg GAE/g DW) and TFC (3.39-6.89 mg QE/g DW) values were determined in C.sempervirens L.var. horizontalis leaf samples. This study discovered that the DPPH % inhibition values increased with an increase in concentration in the antioxidant test. In addition, the highest scavenging activity values were found in ethanol extract (53.6-97.8%). The alkaloid, glycosidically bound, and phenol-flavonoid contents of Cupressus and Eucalyptus samples were determined using the HPLC method. Berberine (344.16 ppm), the highest alkaloid compound, was found in E.camaldulensis. The highest glycosidically bound (cupressuflavone= 1200.26ppm) and phenol-flavonoid (rutin=367.82 ppm) compounds were detected in C.sempervirens L. var. horizontalis.