Cephninja ve webceph sefalometrik analiz uygulamasının geleneksel yöntemle karşılaştırılması
Comparison of cephninja and webceph cephalometric analysis application with convensional method
  1. Tez No: 749281
  2. Yazar: SEVİLAY GÜLLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALUK İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
CephNinja ve Webceph Sefalometrik Analiz Uygulamasının Geleneksel Yöntemle Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmada, akıllı telefon uygulması“CephNinja”ve bilgisayar uygulaması“Webceph”ile elde edilen sefalometrik ölçümleri, geleneksel ölçüm methodu ile karşılaştırarak güvenilirlik ve tekrarlanabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 30 adet tedavi öncesi çekilen yüksek kaliteli dijital sefalometrik x-ray görüntüsü üzerinde 23 referans noktası ve 29 sefalometrik parametre tanımlandı. CephNinja ve Webceph uygulamaları ve el ile çizimde elde edilen ölçümler aynı operatör tarafından 4 hafta arayla iki kez yapıldı. Methodların karşılaştırmalı değerlendirmesi t-test ile belirlendi. İstatistiksel önemlilik seviyesi p < 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Her iki teknik ile yapılan tüm sefalometrik ölçümler için, korelasyon katsayıları en az 0,95 (yüksek korelasyon) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of CephNinja and Webceph Cephalometric Analysis Application with Convensional Method Aim: The aim of this study was to assess reliability and reproducibility of the cephalometric measurements obtained with smartphone application“CephNinja”and the web application“Webceph”by comparing them with the traditional measurement method Material and Method: Twenty three reference points and 29 cephalometric parameters were defined on 30 high-quality digital cephalometric x-ray images taken before treatment. Measurements obtained in CephNinja and Webceph applications and hand drawing were made by same operator twice with an interval of 4 weeks. Comparative evaluation of methods was determined by t-test. Statistical significance level was accepted as p< 0.05. Results: Correlation coefficients were determined to be at least 0.95 (high correlation) for all cephalometric measurements made with both techniques.