Biyokimyasal belirteçlerin plevral efüzyonların ayırıcı tanısındaki rolü
The role of biochemical markers in the differential diagnosis of plevral efusions
  1. Tez No: 749280
  2. Yazar: RUMEYSA DUYURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada çeşitli biyokimyasal belirteçlerin malign ve benign plevral efüzyonun (PE) ayrıcı tanısındaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamıza Göğüs cerrahisi kliniğine yatırılan, akciğer radyografisinde veya Toraks BT'de plevral efüzyon saptanan ve 20 yaşından büyük gönüllü 115 hasta dahil edilmiştir. Malign ve benign plevral efüzyonlu hastaların yaş ve cinsiyet dağılımları benzerdir. Tüm malign plevral efüzyonlu hastaların histopatolojik olarak tanısı doğrulanmıştır. PE ve serumlarda eşzamanlı glukoz, albümin, protein ve laktat dehidrojenaz (LDH), homosistein, B12 Vitamini, folat seviyeleri test edildi. Ayrıca hastaların, Beyaz Küreleri (WBC), Kırmızı Küreleri (RBC), Hemoglobin (HGB), Hemotokrit (HCT), Trombosit (PLT), Lenfosit (LYM), Monosit (MONO), Nötrofil (NEUT) gibi hemogram parametreleri ve serum C-Reaktif Protein (CRP) düzeylerine bakılmıştır. Bunların yanı sıra sadece PE'de Extracellular matrix protein 1 (ECM1), Pentraxin 3 (PTX-3), Neuron specific enolase (NSE) seviyeleri bakılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi neticesinde benign PE'li hastalarda lenfosit değerinin malign PE'li olgulara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Mevcut çalışmada benign PE'li hastalarda albumin serum, protein serum, B12 Vitamini PE ve B12 Vitamini serum, folat PE ve folat serum, PTX3 PE değerlerinin; malign PE'li hastalarda ise LDH serum, homosistein PE, homosistein serum, ECM1 PE ve NSE PE değerlerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan ROC analizi sonucunda homosistein PE'nin sensitivite ve spesifitesi sırasıyla 0.761 ve 0.541 iken homosistein serum için 0.739 ve 0.574; ECM1 PE için 0.609 ve 0.590; NSE PE için 0.913 ve 0.918, PTX 3 için de 0.689 ve 0.711 şeklindedir. Elde edilen bu sonuçlar NSE PE değerinin diğerlerine göre malign-benign PE'yi ayırt etmede daha etkili bir biyokimyasal belirteç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to investigate the role of various biochemical markers in the differential diagnosis of malignant and benign pleural effusion (PE). Our study included 115 volunteer patients older than 20 years of age, who were hospitalized in the thoracic surgery clinic, and had pleural effusion in chest radiography or thorax CT. Age and gender distributions of patients with malignant and benign pleural effusions are similar. The histopathological diagnosis of all patients with malignant pleural effusion was confirmed. Simultaneous glucose, albumin, protein and lactate dehydrogenase (LDH), homocysteine, vitamin B12, and folate levels are tested in PEs and serums. Hemogram parameters such as White Blood Cell (WBC), Red Blood Cell (RBC), Hemoglobin (HGB), Hematocrit (HCT), Platelet (PLT), Lymphocyte (LYM), Monocyte (MONO), Neutrophil (NEUT) and serum C-Reactive Protein (CRP) levels were checked. In addition, Extracellular matrix protein 1 (ECM1), Pentraxin 3 (PTX-3) and Neuron-specific enolase (NSE) levels were measured in PE. As a result of the analysis of the data obtained from the study, it was seen that the lymphocyte value in patients with benign PE was significantly higher than in patients with malignant PE. In the current study, the values of serum albümin, serum protein, serum vitamin B12 PE and vitamin B12, serum folate PE and serum folate, PTX3 PE in patients with benign PE; serum LDH, homocysteine PE, serum homocysteine, ECM1 PE and NSE PE values were found to be significantly higher in patients with malignant PE. In addition, as a result of the ROC analysis, the sensitivity and specificity of homocysteine PE were 0.761 and 0.541, respectively, while 0.739 and 0.574 for homocysteine serum; 0.609 and 0.590 for ECM1 PE; NSE is 0.913 and 0.918 for PE and 0.689 and 0.711 for PTX 3. These results show the that NSE PE value is a more effective biochemical marker in differentiating malignant-benign PE compared to others.