Fetüslerde nervus facialis'in glandula parotidea'dan çıkan dallarının incelenmesi
Examination of the branches of the facial nerve emerging from the parotid gland in fetuses
- Tez No: 749295
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
N. facialis glandula parotidea'yı (GP) terk ettikten sonra mimik kaslarını innerve eder. Hasarında fasial paralizi görülen bu dalların dağılım paternleri değişkendir. Bu çalışmada, fetüslerde n. facialis'in GP'den ayrıldıktan sonraki dallarının morfolojik ve morfometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 15 fetüse ait (10 kız, 5 erkek) 30 taraf disseke edildi. N. facialis'in GP'den çıkan dalları açığa çıkarılarak incelendi ve elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. N. facialis'in GP'den çıktıktan sonraki dal sayısı ve dalların lokalizasyonu farklı hatlar referans alınarak belirlendi. R. frontotemporalis (RFT) ve r. marginalis mandibularis (RMM) için belirlenen hatlar üzerinde tehlikeli bölgeler belirlendi. RFT'nin A hattının uzunluğunun %11 ilâ %49'u, B hattının uzunluğunun %16 ilâ %63'ü arasında hattı çaprazladığı saptandı. R. zygomaticus'un en sık B ve C hatları arasında olduğu r. buccalis'in en sık ductus parotideus'un aşağısında (%51.1) olduğu belirlendi. RMM'nin GP'den çıktıktan sonra dal sayısı temel alınarak yapılan sınıflandırma sonucunda 11 tip saptandı. En sık görülen paternin tip 1a (%40.7) olduğu belirlendi. RMM'nin a. facialis'i ve v. facialis'i çaprazlama yeri, mandibula alt kenarı uzunluğunun sırasıyla %24 ilâ %52'sinde ve %17 ilâ %49'unda olduğu belirlendi. R. cervicalis'in (RC) GP'den çıkış noktası en sık E hattının aşağısında (%91.1) saptanmıştır. RC'nin platysma'ya girdiği nokta en sık X hattının önünde (%92.5) saptandı. Bu çalışma n. facialis'in GP'den çıkan dallarının dallanma paterni ve referans noktalara göre nicel veriler sağlamaktadır. Sinir dallarının lokalizasyonunun belirlenmesi yüzde ve boyunda uygulanacak cerrahi uygulamalarda dikkate alınmalıdır. Bu çalışmanın fetüslerde n. facialis ile ilgili literatüre katkı sağlayacağı, çocukluk döneminde bu bölgeye uygulanan cerrahilerde yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
After the facial nerve leaves the parotid gland, it innervates the mimic muscles. Distribution patterns of these branches that facial paralysis seen injury are variable. In this study, it is aimed to examine the morphological and morphometric features of the branches of the facial nerve after leaving the parotid gland. In the study, 30 sides of 15 fetuses (10 female, 5 male) were dissected. The branches of the facial nerve emerging from the parotid gland were exposed and statistical analysis of the obtained data was performed. The number of branches of the facial nerve after leaving from the parotid gland and the localization of the branches were determined by reference to different lines. Dangerous zones were detected on the lines determined for the frontotemporal branch and marginal mandibular branch. It was determined that RFT crossed the line between 11% and 49% of length of line A and between 16% and 63% of length of line B. It was determined that the zygomatic branch was most frequently between the B and C lines, and the buccal branch was most frequently below the ductus parotideus (51.1%). After the marginal mandibular branch emerged from the parotid gland, 11 types were determined as result of the classification based on the number of branches. The most common pattern was determined to be type 1a (40.7%). The rates of crossing points of the facial artery and facial vein of branches marginal mandibular were found in 24% to 52% and 17% to 49% of the length of the lower border of the mandible, respectively. The exit point of the cervical branch from the parotid gland was most commonly found below the E line (91.1%). The point where the cervical branch entered the platysma was most frequently found in front of the X line (92.5%). This study provides quantitative datas according to the branching pattern and reference points of the branches of the facial nerve leaving the parotid gland. Determining the localization of nerve branches should be considered in surgical applications to be applied on the face and neck. It is thought that this study will contribute to the literature on facial nerve in fetuses and it will guide the surgeries applied to this region in childhood.