Meniskokapsüler kalınlığın ön çapraz bağ ile ilişkisinin radyolojik olarak değerlendirilmesi ve klinik önemi
Radiological evaluation of the relationship between meniscocapsular thickness and anterior cruciate ligament and clinical significance
  1. Tez No: 749296
  2. Yazar: SİMGE KÖKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BİLECENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön çapraz bağ yaralanmasında medial meniskokapsüler kalınlığın etkilenim durumunu araştırmaktır. Ramp lezyonu, MRG ile tespit edilemeyen, kesin tanı için artroskopiye ihtiyaç duyulan bir durumdur. Fakat artroskopik olarak kör nokta olarak tanımlanan bir konumda olduğu için genellikle gözden kaçan bir lezyondur. Bu lezyonun, MRG ile teşhis edilmesine katkı sağlamak amacıyla meniskokapsüler kalınlık incelenmiştir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya alınma kriterlerine uygun 48 kişi dahil edilmiştir. Ön çapraz bağ yaralanması olan 24 kişi ve olmayan 24 kişi olarak ikişerli gruplara ayrılmış, ayrıca gruplardaki kadın erkek dağılımı homojen olacak şekilde 12 kadın ve 12 erkek olarak belirlenmiştir. 3 Tesla MRG cihazı ile istirahat pozisyonunda alınan görüntülerde sagittal kesitler kullanılmıştır. Elde edilen görüntüler RadiAnt Dicom Viewer yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaşı, cinsiyeti ve sağ/sol diz olması verilere kaydedilmiştir. 2 gruba ayrılan bireylerin diz MRG'ı incelenmesi sonucu elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Windows için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Statistics 25 programı kullanılmıştır. Bu veriler sonucunda temel olarak; ön çapraz bağ yaralanması olan grupta meniskokapsüler kalınlığın, ön çapraz bağ yaralanması olmayan gruba oranla daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca gruplardan bağımsız sağ diz meniskokapsüler kalınlığı, sol dize oranla daha fazla bulunmuştur. Cinsiyet açısından; erkeklerin meniskokapsüler kalınlığının, kadınlara oranla daha fazla görülmüştür. Meniskokapsüler bileşkenin kalınlığının ise ön çapraz bağ yaralanması olan bireylerde, yaş ile birlikte arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of medial meniscocapsular thickness on anterior cruciate ligament injury. A ramp lesion is a condition that cannot be detected by MRI, arthroscopy is needed for an accurate diagnosis. But since it is in a position that is described arthroscopically as a blind spot, it is often an overlooked lesion. In order to contribute to the diagnosis of this lesion by MRI, the meniscocapsular thickness was examined. In this retrospective study, 48 people who met the criteria for admission were included. 24 people with anterior cruciate ligament injuries and 24 people without were divided into two groups, and 12 women and 12 men were determined so that the distribution of men and women in the groups was homogeneous. Sagittal sections were used in the images taken at rest with a 3 Tesla MRI device. The obtained images were evaluated using the RadiAnt Dicom Viewer software. The age, gender and right/left knee of the individuals included in the study were recorded in the data. statistical Package for Social Sciences (SPSS) Statistics 25 program was used for Windows in the statistical evaluation of the data obtained as a result of examining the knee MRI of individuals divided into 2 groups. As a result of these data, it was concluded that the meniscocapsular thickness was higher in the group with anterior cruciate ligament injury than in the group without anterior cruciate ligament injury. In addition, the meniscocapsular thickness of the right knee, independent of the groups, was found to be greater than that of the left knee. In terms of gender, men had more meniscocapsular thickness than women. It has been shown that the thickness of the meniscocapsular component increases with age in individuals with anterior cruciate ligament injuries.