Coğrafya öğretmenlerinin 2018 ortaöğretim coğrafya dersi öğretim programında yer alan harita becerilerinin öğretimine ilişkin görüşleri
Geography teachers' opinions on teaching maps skills in the 2018 secondary education geography curriculum
  1. Tez No: 749298
  2. Yazar: DENİZ ÖZDİVRİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADIR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada coğrafya öğretmenlerinin 2018 Ortaöğretim Coğrafya Dersi Öğretim Programı' nda yer alan harita becerilerinin öğretimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülen çalışmada verilerin analizinde betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir örnekleme aracı ile belirlenen ve Sivas il merkezinde görev yapan 50 katılımcının oluşturduğu çalışma grubuna veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Görüşme katılımcılarla yüz yüze ve online gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda harita becerileri öğretimininin mekansal dağılışı algılama ve öğrenmelerin kalıcı olması açısından önemli olduğu, öğretim programının harita becerilerini yeterince kapsadığı, harita becerilerinin öğretimi ile ilgili olarak okullarda akıllı tahta ve internet olanaklarının mevcut olduğu, ders kitaplarının yeterli içeriğe sahip olmakla birlikte eksikliklerin de olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca harita becerilerinin öğretiminde öğretmen ve ders kitaplarından kaynaklı eksikliklerin olduğu, öğrenci tutum ve davranışları ile hazırbulunuşlukları ile ilgili problemlerinde bulunduğu ulaşılan bulgulardandır. Bunun yanı sıra harita becerilerinin öğretiminde soru-cevap, online harita uygulamaları ile anlatım yöntem ve tekniklerin tercih edildiği, geleneksel ve çağdaş öğretim yöntemlerinin uygulandığı sınıf ortamlarının öğrenme açısından verimli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular dikkate alınarak, coğrafya sınıflarının oluşturulması, teknolojinin daha etkin bir şekilde kullanılması ve öğretim sürecinde kullanılan yöntem-teknik çeşitliliğinin sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the views of geography teachers working in secondary education institutions affiliated to the Sivas Provincial Directorate of National Education on the teaching of map skills in the curriculum of 2018 Secondary Education Geography Curriculum. For this purpose, descriptive content analysis method was used in the analysis of the data obtained by the interview technique. The study group of the research composes of 50 geography teachers working in Sivas city center in the 2021-2022 academic year as determined according to the convenience sampling method which is one of the purposeful sampling methods. In this study, which was carried out according to the qualitative research method, a semi-structured interview form consisting of 10 questions prepared with the help of expert view by the researcher was used. Content analysis and descriptive analysis techniques were used in the analysis of the data obtained from the participants. According to the results of the research, it has been concluded that geography teachers working in Sivas city center thinks that perceiving spatial distribution is important in the acquisition of map skills in the 2018 Secondary Education Geography Curriculum (SEGC) and the map skills in 2018 SEGC cover the curriculum sufficiently. It has been concluded that the existing facilities (smart board, EBA, wall maps, globe, Internet, documents, projections, atlas, models) are sufficient for the teachers at acquisition of map skills in the schools where the teachersare in duty, and although the textbooks have sufficient content, there are some deficiencies caused by the teachers. It has been concluded that there are problems in map knowledge due to the attitudes and behaviors of the students, and the mute map applications are mostly preferred for gaining map skills, an active classroom atmosphere is required for the permanent teaching of map skills, and the use of traditional-contemporary methods together is efficient. Considering the research process and research results, it has been suggested to create geography classes, to use technology more effectively, and to ensure the diversity of methods-techniques used in the teaching process for researchers who will work on the subject.