Stenotrophomonas maltophilia suşlarının gradient difüzyon ve checkerboard yöntemi ile antimikrobiyal kombinasyonlarının in vitro etkinliği
In vitro activity of antimicrobial combinations of stenotrophomonas maltophilia strains by gradient diffusion and checkerboard method
- Tez No: 749299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELDA PAYASLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
2016-2021 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvar Başkanlığı Bakteriyoloji Laboratuvarına çeşitli kliniklerden ve servislerden gönderilen örnekler izole edilerek MALDI-TOF MS ile Stenotrophomonas maltophilia tanımlanmıştır. Otomatize sistemler ile antibiyotik duyarlılığı çalışılan 6 tanesi trimetoprim+sülfametoksazol dirençli, 20 tane S. maltophilia suşu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada suşların; trimetoprim+sülfametoksazol, levofloksasin, seftazidim antibiyotiklerine olan duyarlılıkları ve bu antibiyotikler arasındaki kombinasyonlar (trimetoprim+sülfametoksazol/levofloksasin, trimetoprim+sülfametoksazol/sefta zidim) in vitro olarak gradient difüzyon ve checkerboard yöntemi sinerji testleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışılan S. maltophilia suşlarının trimetoprim+sülfametoksazol direnci iki yöntem (mikrodilüsyon ve gradient difüzyon yöntemi) ile %30 uyumlu; levofloksasin direnci mikrodilüsyon yönteminde %40, gradient difüzyon yönteminde %25; seftazidim direnci mikrodilüsyon yönteminde %80, gradient difüzyon yönteminde %65 olarak bulunmuştur. Checkerboard yönteminde trimetoprim+sülfametoksazol/levofloksasin kombinasyonu %5, trimetoprim+sülfametoksazol/seftazidim kombinasyonu %40; gradient difüzyon yönteminde trimetoprim+sülfametoksazol/levofloksasin kombinasyonu %5, trimetoprim+sülfametoksazol/seftazidim kombinasyonu %25 sinerjik bulunmuştur. 1 suş trimetoprim+sülfametoksazol/seftazidim kombinasyonunda antagonizma göstermiştir. Çalışılan 20 suş için her iki kombinasyon tek başına kullanımından daha üstün bulunmuştur. Trimetoprim+Sülfametoksazol, levofloksasin ve seftazidim için checkerboard ve gradient difüzyon yöntemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadığından duyarlılıklarının ve kombinasyonlarının belirlenmesinde iki yöntemde tercih edilebilir. Değişen direnç oranları sebebiyle her kurum kendi antimikrobiyal direnç oranlarını takip etmeli, bulaşın azaltılabilmesi için risk faktörleri ve çevresel rezervuarlara dikkat edilmelidir. S. maltophilia suşlarında daha fazla standardizasyonun sağlandığı yöntemler ile kombinasyon testlerinin çalışılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Samples sent from various clinics and services to the Bacteriology Laboratory of Bursa Uludağ University Health Practice and Research Center Medical Microbiology Laboratory Department between 2016-2021 were isolated and Stenotrophomonas maltophilia was identified with MALDI-TOF MS. 20 S. maltophilia strains, 6 of which were trimethoprim+sulfamethoxazole resistant, whose antibiotic susceptibility was studied with automated systems, were included in the study. In the study, the strains; Their susceptibility to trimethoprim+sulfamethoxazole, levofloxacin, and ceftazidime antibiotics and combinations between these antibiotics (trimethoprim+sulfamethoxazole/levofloxacin, trimethoprim+sulfamethoxazole/cefta zidime) were made in vitro using gradient diffusion and checkerboard method synergy tests. Trimethoprim+sulfamethoxazole resistance of the studied S. maltophilia strains was (microdilution and gradient diffusion method) 30% compatible in broth methods; levofloxacin resistance is 40% in microdilution method, 25% in gradient diffusion method; ceftazidime resistance was found to be 80% in the microdilution method and 65% in the gradient diffusion method. In the checkerboard method, trimethoprim+sulfamethoxazole/levofloxacin combination was 5%, trimethoprim+sulfamethoxazole/ceftazidime combination was 40%; In the gradient diffusion method, the combination of trimethoprim+sulfamethoxazole/levofloxacin was 5%, and the combination of trimethoprim+sulfamethoxazole/ceftazidime was 25% synergistic. 1 strain showed antagonism in trimethoprim+sulfamethoxazole/ceftazidime combination. For the 20 strains studied, both combinations were superior to use alone. Since there is no statistically significant difference between checkerboard and gradient diffusion methods for trimethoprim+sulfamethoxazole, levofloxacin and ceftazidime, two methods can be preferred to determine their sensitivities and combinations. Due to the changing resistance rates, each institution should monitor its own antimicrobial resistance rates, and attention should be paid to risk factors and environmental reservoirs in order to reduce transmission. There is a need to study combination tests with methods that provide more standardization in S. maltophilia strains.