Kişilerin cinsel içerikli görüntülerinin rıza dışı paylaşımı: İntikam pornosu
Non-consentual sharing of personal sexual images: Revenge porn
- Tez No: 749358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TUNÇ DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İntikam pornosu kişilerin cinsel içerikli görüntülerinin rıza dışı paylaşılmasını tanımlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, kendisini intikam pornosunun tarafı ve mağduru olarak tanımlayan 18 yaş ve üzeri kadınlara ulaşarak deneyimlerini açığa çıkarmaktır. Bu amaçla tez konusunu siber şiddet oluştursa da- suç genel özelliği nedeniyle istisnalar dışında internet aracılığıyla işlense de-, internetin sunduğu kolay erişim imkanlarından yararlanılarak sosyal medya profilleri aracılığıyla kadınlara ulaşıldı ve 9 kadınla derinlemesine mülakat gerçekleştirildi. Bu derinlemesine mülakatlarda intikam pornosunun türü, intikam pornosu failinin yakınlık derecesi, intikam pornosunun duygusal, psikolojik, ilişkilere bakış açılarına etkileri, mağdurların hukuki sürece başvurup başvurmadıkları, mevcut hukuki sürece dair neler düşündükleri feminist yöntemle ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Mülakatlar gerçekleştikçe, bu siber şiddet biçiminin gerçekten de yakın partner şiddetiyle ilişkili olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte kadınların kendilerini korumak adına hukuki sürece başvurmakta kararsız kaldıkları, hukuki sürece başvurmaktansa ailenin korumasına sahip olma arzusunun daha baskın geldiği anlaşıldı. Örneklem grubu 18 yaş ve üzeri kadın olarak tutuldu ve araştırmaya katılımcı bulmanın zorluğu nedeniyle örneklem grubunun çeşitliliği oldukça geniş oldu. Çalışmaya tesettürlü, trans kadınlar katılmakla birlikte diğer yandan heteroseksüel ve biseksüel cinsel yönelime sahip kadınlar da katıldı. Bu çalışma toplum içinde kadının konumunun iyileştirilmesi, çıplaklığın sadece kadınların“problemi”olmaktan çıkarılması, kadınların korkmadan ve baskılanmadan adalet arayışına girmelerini sağlamak amacıyla politika üretilmesine katkı sunmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Revenge porn describes the non-consensual sharing of sexually explicit images of people. The aim of this study is to reveal the experiences of women aged 18 and over who see themselves as the party and the victim of revenge porn. For this purpose, although cyber violence is the subject of the thesis, women were reached through their social media profiles through Internet (enabling easy access to people) and in-depth interviews were conducted with 9 women. In these in-depth interviews, the type of revenge porn, the degree of the intimacy of the perpetrator of revenge porn, the impact of revenge porn on emotional, psychological and relationship perspectives, whether the victims pursued legal actions or not and what they thought about the current legal process aimed to be revealed using feminist methodology. As the interviews took place, it became clear that this form of cyber violence was indeed associated with intimate partner violence. However, it was understood that women were hesitant to apply to the legal process in order to protect themselves, and the desire to have the protection of the family was more dominant than resorting to the legal process. Although the sample group was comprised of women aged 18 and over and due to the difficulty of finding participants for the study, women with veiling, transgender and bisexual sexual orientation were also included in the sample group. This study was carried out with the aim of contributing to policy making in order to improve the position of women in society, to remove the idea that nudity is only women's problem, and to enable women to seek justice without fear and oppression.