Off-PUMP koroner arter BY-pass greftleme cerrahisi uygulanan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan transversus torasik kas plan bloğu ve serratus interkostal plan bloğu uygulamalarının postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of transversus thoracic muscleplane block and serratus intercostal plane block on postoperative pain in patients undergoing off-pump coronary artery bypass grafting surgery under ultrasonography
  1. Tez No: 749359
  2. Yazar: CANER KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Off-pump koroner arter by-pass greftleme cerrahisi (KABG); kardiyopulmoner by-pass (KPB) cihazı kullanılmadan atan kalpte koroner arter cerrahisi yapılmasıdır. Genellikle mediyan sternotomi yöntemi ile yapılır. Büyük bir cerrahi işlem olduğu için oldukça ağrılıdır. Postoperatif analjezi yöntemleri hem ağrıyı azaltmak hem de ağrıya bağlı komplikasyonları önlemek için oldukça önemlidir. Sıklıkla multimodal analjezi yöntemleri tercih edilir. Tranversus torasik kas plan bloğu (TTMPB) ve serratus interkostal plan bloğu (SIPB) son yıllarda artan ultrason kullanımı ile birlikte tercih edilen torasik duvar fasiyal blokları arasındadır. TTMPB, sternal bölge ağrısında yeterli olmakla beraber, göğüsün lateral bölgesine takılan diren tüpü ağrısında kimi zaman yeterli analjezi sağlayamamaktadır. Bu durumda TTMPB'ye SIPB eklenerek postoperatif yeterli analjezi sağlanabilir. Bizim de çalışmamızdaki amacımız TTMPB ve SIPB'yi beraber kullanarak KABG sonrası postoperatif ağrı üzerine etkisini değerlendirmektir. Yerel Etik Kurulunun 08/06/2021 tarih ve 2021/149 sayılı ve hastaların yazılı onamı sonrasında elektif off-pump koroner arter by-pass greftleme cerrahisi planlanan 18-70 yaş aralığında ASA II-III riskinde 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar operasyon öncesi randomize, prospektif ve kapalı zarf metodu ile Grup T (TTMPB), Grup T+S (TTMPB+SIPB) ve Grup K (Kontrol) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. İzlem sürecinde 2 hasta çalışma dışı bırakıldı. Standart operasyon tamamlandıktan ve göğüs kafesi kapatıldıktan sonra postoperatif olarak Grup T'deki hastalara bilateral 20 ml %0,25'lik bupivakain, Grup T+S hastalarına buna ek olarak 10 ml %0,25'lik bupivakain ile SIPB uygulandı. Grup K'daki hastalara herhangi bir işlem uygulanmadı. Her üç gruptaki hastalara operasyon sonrası parol 1 gr IV flakon (parasetamol 10 mg/ml) 4x1 ve tramadol HCL 1 mg/kg (max 100 mg) (Tramosel 100 mg/2ml Haver Pharma İlaç A.Ş, İstanbul) 0., 6., 12. ve 18. saat olmaz üzere 4 doz uygulandı. iv Operasyon sonrası her hasta entübe olarak yoğun bakım ünitesine (YBÜ) alındı ve ekstübasyonları gerçekleştirildi. Hastaların ekstübasyon süresi, ekstübasyon sonrası 1., 2., 4., 8., 12., 18. ve 24. saatlerde vizüel analog skala (VAS) değerleri, sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), SpO2, 0-1, 1-12 ve 12-24 saat dilimlerindeki ek kurtarma analjezi tüketimi (Morfin HCL) ve taburculuk öncesi hasta memnuniyet düzeyi kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Off-pump coronary artery by-pass grafting surgery (CABG); coronary artery surgery in the beating heart without using a cardiopulmonary by-pass (CPB) device. It is usually performed using the median sternotomy method. It is a very painful procedure as it is a major surgery. Postoperative analgesia methods are very important both to reduce pain and to prevent pain-related complications. Multimodal analgesia methods are often preferred. Transverse thoracic muscle plane block (TTMPB) and serratus intercostal plane block (SIPB) are among the preferred thoracic wall fascial blocks with the increasing use of ultrasound in recent years. Although TTMPB is sufficient for sternal region pain, it sometimes fails to provide adequate analgesia for chest tube pain inserted in the lateral chest region. In this case, adequate postoperative analgesia can be provided by adding SIPB to TTMPB. Although there are studies on the effectiveness of TTMPB in coronary artery bypass surgery in the literature; There are no studies on the combined use of TTMPB and SIPB. Based on this situation, we evaluated the effect of the combined use of TTMPB and SIPB on postoperative pain in our study. After the approval of the Local Ethics Committee dated 08/06/2021 and numbered 2021/149 and the written consent of the patients, 60 patients with ASA IIIII risk between the ages of 18-70 who were planned for elective off-pump coronary artery by-pass grafting surgery were included in the study. The patients were divided into 3 groups as Group T (TTMPB), Group T+S (TTMPB+SIPB) and Group K (Control) by randomized, prospective and closed envelope method before the operation. During the follow-up period, 2 patients were excluded from the study. After the standard operation was completed and the thorax was closed, SIPB was applied postoperatively with 20 ml of 0,25% bupivacaine bilaterally to the patients in Group T, and 10 ml of 0,25% bupivacaine in addition to the patients of Group T+S. No procedure was applied to the patients in Group K. Postoperatively, patients in all three groups received parol 1 gr IV (paracetamol 10 mg/ml) 4x1 and tramadol HCL 1 vi mg/kg (max 100 mg) (Tramosel 100 mg/2ml Haver Pharma İlaç A.Ş, Istanbul) 4 doses were administered at 0., 6., 12. and 18. hours. After the operation, each patient was intubated in the intensive care unit (ICU) and extubation was performed. Extubation time of the patients, visual analogue scale (VAS) values, systolic arterial pressure (SAB), diastolic arterial pressure (DAP), mean 1st, 2nd, 4th, 8th, 12th, 18th and 24th hours after extubation arterial pressure (MAP), heart rate (HR), SpO2, additional rescue analgesia consumption (Morphine HCL) at 0- 1, 1-12 and 12-24 time zones, and patient satisfaction level before discharge were recorded.