Alacaklının temerrüdü
Creditor default
- Tez No: 749406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
YILMAZ, Yasin, Alacaklının Temerrüdü, Yüksek Lisans Tezi, Kırıkkale 2019. Türk Borçlar Kanunu ve Türk Medeni Kanunu'nun bütün genel hükümleri, uygun düştüğü ölçüde tüm özel hukuk ilişkilerine uygulanmaktadır. Bu sebeple, Türk Borçlar Hukuku Genel Hükümleri arasında yer alan alacaklının temerrüdü kurumunun da, hak ettiği şekilde anlaşılması ve anlatılması gerekmektedir. Çalışmamızda, temerrüt kavramının ortaya çıkışı, alacaklı ve borçlu temerrüdü olarak ikiye ayrılması, farklı hukuk disiplinleri içerisinde ki durumu, gelişimi gözlemlenmiş ve aktarılmış, daha sonra özellikle Türk-İsviçre Hukuk Sistemi açısından alacaklının temerrüdü kurumu, şartları ve sonuçları ile mercek altına alınmıştır. Tez Çalışmamızda, elverdiği ölçüde 818 sayılı Borçlar Kanunu ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun ilgili maddeleri ile diğer kanunlar mukayese edilmiş, Yargıtay kararları ve uygulama ışığında konu çok yönlü değerlendirilmiştir. Tez çalışmamızın sonucunda, Türk Borçlar Kanunun da 106-111 maddeleri arasında hüküm altına alınan alacaklının temerrüdü kurumunun, mevcut kanuni düzenleme itibari ile uygulamada birçok tartışmaya mahal verdiği görülmektedir. Ayrıca bu ihtilafların Yüksek mahkeme kararlarına konu edildiği ve bu şekilde çözüme kavuşturulabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
YILMAZ, Yasin, Creditor Default, Post Graduate Thesis, Kırıkkale 2019. All general provisions of the Turkish Code of Obligations and the Turkish Civil Code apply to all private law relations possibly. Therefore, the default institution of the Creditor, which is one of the General Provisions of the Law of Obligations, should also be understood and explained as it deserves. In our study, the emergence of the concept of default, the separation of creditors and debtor defaults, the status in the different legal disciplines, the observed and transferred development, especially Creditors default institution, the conditions and results are examined in terms of the Turkish-Swiss Legal System. In our thesis, the related articles of the Law no 818 on Code of Obligations and the Law no 6098 on Turkish Code of Obligations were tried to be compared to other laws and the judgements of court of cassation and its implementation have been evaluated in many ways. As a result of our thesis, it is seen that the default institution of the Creditor, which is included in the 106-111 Articles of the Turkish Code of Obligations, has given rise to many discussions in practice as of the current legal regulation. It is also concluded that these problems are subject to the Supreme Court decisions and can be resolved in this way.