Gelibolu Yarımadasının tarihsel süreçteki floristik değişimi
Floristic alteration of the Gallipoli Ppeninsula in historical process
- Tez No: 749423
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gelibolu Yarımadası için yapılan flora çalışmaları arasında yarımadanın tamamının araştırıldığı ilk flora çalışmasıdır. Çalışmanın tamamında, 1136 örnek, 86 familya, 328 cins ve 580 takson tespit edilmiştir. Taksonların arasından 15 tanesi (%2,22) endemiktir. Alanda yayılış gösteren familyalar Fabaceae (%13,10), Asteraceae (%11,03), Poaceae (%10,51), Lamiaceae (%5,17), Apiaceae (%3,79) ve diğer 81 familya (%56,40) şeklinde tespit edilmiştir. Çalışma Turril (1924), İlarslan (1990) ve Uysal (2004) flora yayınlarıyla alandaki 1924-2022 yıllarındaki floristik listeler karşılaştırılmıştır. Alanda meydana gelen yangınlar ve sonrasında yapılan flora çalışmaları güncel çalışma ile karşılaştırılmış, Gelibolu Yarımadasının sahip olduğu önemli vejetasyon desenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Alanın tamında dağılış gösteren türler lokalite bilgileri ile listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the flora publications made for the Gallipoli Peninsula, it is the first flora study to investigate the whole peninsula. In the study, 1136 specimens, 86 families, 328 genera and 580 taxa were identified. Within the taxa, 15 (2.22%) are endemic. Families distributed in the area are Fabaceae (13.10%), Asteraceae (11.03%), Poaceae (10.51%), Lamiaceae (5.17%), Apiaceae (3.79%) and 81 other families (56.40%) has been identified. The study compares the flora publications of Turril (1924), İlarslan (1990) and Uysal (2004) and the floristic lists in the site for the years 1924-2022. The fires that took place in the area and the flora studies carried out after them were compared with the current study, and information was given about the important vegetation patterns of the Gallipoli Peninsula. Species distributed throughout the area are listed with locality and habitat appendages.