Yüksek eğitimli, sağlıklı yetişkinlerin empati ölçeği ve çelişik duygulu cinsiyetçilik ölçeğinden aldıkları puanlar arasındaki ilişkiye nörobilimsel bir bakış
A neuroscientific perspective on the relationship between the scores of highly educated, healthy adults on the empathy scale and the ambivalent sexism scale
- Tez No: 749424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZÇETİN ŞENÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Empati, yaşamını sürdürebilmesi için diğeriyle ilişki içerisinde olmak zorunda olan insan için temel bir yaşam becerisidir. Cinsiyetçi bakış açısı ise; özellikle kadınları ve kendisini kadın veya erkek olarak tanımlamayan bireyleri olumsuz yönde etkileyentutumlar ve davranışlar kalıbıdır. Araştırma yüksek eğitimli, yetişkin sağlıklı bireylerin empati beceri düzeyleri ve cinsiyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 109 Erkek, 192 Kadın ve 2 Diğer olmak üzere 303 kişi katılım sağlamıştır. Örneklem olarak kar topu örnekleme tekniği kullanılmış ve veriler Google Formlar aracılığıyla online olarak elde edilmiştir. Araştırmada Empati Ölçeği ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 16 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Empati Ölçeğinden alınan puanlar ile Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeğinden alınan puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır(p=0,461,p>0,05).Katılımcıların empati ölçeğinin empatik ilgi-sempati alt boyutundan aldıkları puanlar ile çelişik duygulu cinsiyetçilik ölçeğinin düşmanca cinsiyetçilik alt boyutundan aldıkları puanlar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu(p=0,028) bulunmuştur. Katılımcıların Empati Ölçeği puanları ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği puanları demografik değişkenler açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Empathy is a basic life skill for a person who has to be in a relationship with her pillar in order to survive.The sexist point of view howeveris; a behavioral pattern that negatively affects women and individuals who do not define themselves as women or men.The research was conducted with the purpose of examining the relationship between the levels in terms of empathy skills and sexism levels of highly educated, healthy adults.In Total 303 people, 109 Men, 192 Women and 2 Others have participated in the research. Snowball sampling technique was used as a means ofsample and the data were obtained online via Google Forms.The Empathy Scale and the Ambivalent Sexism Scale were used in the study.The data were analyzed with the help of the SPSS 16 program.There has not been a significant correlation that was found between the scores obtained from the Empathy Scale and the scores obtained from the AmbivalentSexism Scale (p=0.461,p>0.05).It was found that there was a positive significant correlation between the scores of the participants in the empathic concern -sympathy sub-dimension thatof the empathy scale and the scores they got from the hostile sexism sub-dimension of the ambivalent sexism scale (p=0.028).Participants' Empathy Scale scores and Ambivalent Sexism Scale scores were analyzed in terms of demographic variables.