Türkiye'de aktif ateizm savunucusu internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerine profil çalışması
Profile study on active websites and social media accounts of atheism advocates in Turkey
- Tez No: 749463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ateizm Tanrı'nın varlığını kabul etmeyen felsefî görüştür ve bu konuda teistlerin Tanrı'ya dair argümanlarını reddetmektedirler. Ateistler günümüzde sıkça kullanılan ve hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında da varlıklarını göstermektedirler. Ateizm kavramı ile birlikte deizm, agnostisizim, panteizm, naturalizm gibi felsefî kavramlar ateizmle eş anlamlı gibi kullanılmaktadır. İncelediğimiz internet siteleri ve sosyal medya hesapları ateizmin kendilerine göre tanımlarını yapmışlar, ateizmin teizm yerine konulan bir inanç olmadığını vurgulamışlar, ateizmin imkânını tartışmışlar ve ateistlerin kişilik özelliklerinden bahsederek ateistlerin ahlâkî olarak dindar insanlardan daha üstün olduğu tezini savunmuşlardır. Ateistler internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında iddialarını dile getirirken yerli ve yabancı yazarlardan faydalanmışlardır. Yerli yazarlardan Muazzez İlmiye Çığ, Celal Şengör, Turan Dursun, Arif Tekin, İlhan Arsel'den, yabancı yazarlardan ise Richard Dawkins, Sam Harris, Daniel Dennett, Christopher Hitchens gibi yeni ateistlerden faydalanmışlardır. Ateistler Tanrı'nın varlığına dair reddiyeler dile getirmişler ve özellikle İslâm dinini eleştirmişlerdir. Tanrı'nın varlığına reddiyelerini teist argümanlardan kozmolojik argüman, ontoloik argüman, nizam ve gaye delili, dini tecrübe delili ve ahlak delilinden yola çıkarak dile getirmişlerdir. Tanrı'nın varlığına reddiye başlığı altında kötülük problemi, evrim teorisi ve din bilim çatışmasına da değinmişlerdir. Ateistler İslâm dinine eleştirilerini, İslâm'ın orijinal olmadığı, Kur'ân'ın Allah tarafından gönderilmediği ve Hz. Muhammed'in hayatı özelinde dile getirmişlerdir. Çalışmamızda incelenen internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden ateistlerin din karşıtı argümanları sınıflandırılmıştır. Ateistler iddialarını dile getirirken yeni ateistlerin üslubunu kullanmış, bilime kendisinin savunmadığı değerleri atfederek 'bilimcilik' yapmış ve din eleştirilerini bağlamlarından kopararak ifade ettikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Atheism is a philosophical view that does not accept the existence of God, and atheists reject the theists' arguments about God. Atheists express their ideas via websites and social media accounts that are frequently used today and have an important place our lives. Some philosophical concepts such as deism, agnosticism, pantheism and naturalism are used as synonymous with atheism. The websites and social media accounts that are examined in this study atheism by emphasizing that atheism is not a belief that replaces theism. They also discuss the possibility of atheism and claim that atheists are morally superior to religious people by talking about the personality of atheists. Atheists have benefited from local and foreign writers while expressing their claims on their websites and social media accounts. They benefited from local writers Muazzez İlmiye Çığ, Celal Şengör, Turan Dursun, Arif Tekin, İlhan Arsel, and foreign writers such as Richard Dawkins, Sam Harris, Daniel Dennett, Christopher Hitchens. Atheists have expressed refutations about the existence of God and especially criticized the religion of Islam. They expressed their refusal of the existence of God based on cosmological and ontological arguments, evidence of order and purpose, religious experience and morality. With the title“denial of the existence of God”, they also discuss the evil, the theory of evolution and the conflict between religion and science. Atheists criticize the religion of Islam by claiming that Islam is not authentic and Qur'an was not sent by Allah as well as by evaluating the life of Prophet Muhammad. This thesis has classified the anti-religious arguments of atheists by examining particular websites and social media accounts. Atheists use the style of new atheists while expressing their claims and they were 'scientism' by attributing values to science that it does not defend and express their criticism of religion by breaking it out of their context.