Antalya merkez ve ilçelerinde avokado üretim alanlarında sorun olan fungal hastalıkların belirlenmesi
Determination of fungal pathogens causing diseases on avocado grown areas at Antalya center and provinces
- Tez No: 749464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye'de son 50 yılda üretimi yapılan avokadonun (Persea americana Mill), verimini ve kaliteyi sınırlandıran biyotik ve abiyotik faktörler bulunmaktadır. Bu problemlerden en büyük ekonomik kayıplar fungal hastalık etmenleri tarafından oluşturulmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Antalya ili ve ilçelerinde avokado yetiştiriciliği yapılan alanlarda sörvey çalışması yapılarak, alınan örneklerde fungal hastalık etmenleri araştırılmış ve hastalık etmenlerinin tanılanmasında Koch postulatı, mikroskobi tekniklerinden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlar moleküler olarak ITS primerleri kullanılarak tanıları kesinleştirilmiştir. Çalışmamız sonucu Antalya ili ve ilçelerinde tespit edilen hastalıklar doğu Gazipaşa bölgesinden batı Finike bölgesine şu şekilde sıralanmıştır; Gazipaşa ilçesinden toplanan örneklerde; Neofusicoccum parvum, Lasiodiplodia theobromae ve Pestalotiopsis türleri, Alanya ilçesinden toplanan örneklerde; Phytopthora cinnomoni ve Macrophonima pheoseolina, Manavgat ilçesinden toplanan örneklerde; Colletotrichum gloeosporioides, Phytopthora cinnomoni ve Pythium türleri, Kumluca ilçesinden toplanan örneklerde; Fusarium solani ve Fusarium oxysporum hastalık etmenleri ve Finike ilçesinde toplanan örneklerde; Macrophonima pheosolina hastalık etmenleri tespit edilmiştir. Bu hastalık etmenleri avokado üretiminin yapıldığı alanlarda bulunan orman ve makiliklerden gelmekte olup fungal hastalıklardan dolayı üretim ve kalitedeki sorunlar günden güne artacağı düşünülmektedir. Hastalık etmenlerinin tanılanması gelecekte yapılacak mücadele yöntemleri için vazgeçilmezdir
Özet (Çeviri)
There are biotic and abiotic factors limiting yield and quality of avocado (Persea americana Mill) which has been produced for the last 50 years in Turkey. Avocado's biggest economic loss and problems are caused by fungal pathogens. Aims of this thesis is to conduct surveys in avocado growing areas in Antalya province and its districts and to identify fungal disease pathogens from collected samples, to apply Koch postulates and microscopy for diagnosing the causal agents resulting diseases. Their results were confirmed with using ITS primers in molecular techniques. Their analyses revelead that fungal pathogens from eastern Gazipaşa to western Demre provinces of Antalya listed as follows: Neofusicoccum parvum, Lasiodiplodia theobromae and Pestalotiopsis species were in Gazipaşa, Phytopthora cinnomoni and Macrophonima pheoseolina were in Alanya, Colletotrichum gloeosporioides, Phytopthora cinnomoni and Pythium species were in Manavgat, Fusarium solani and Fusarium oxysporum were in Kumluca and Macrophonima pheosolina was found in Finike, respectively. These disease agents come from Mediterreanean forests and maquis to avocado grown areas, and it is thought that production and quality problems of avocado will increase due to these fungal pathogens in future. Identification of the disease agents is indispensable for future control methods.