Uluslararası girişimcilikte girişimsel fırsatların keşfedilmesi ve değerlendirilmesinin araştırılması
Exploring and evaluating entrepreneurial opportunities in international entrepreneurship
  1. Tez No: 749590
  2. Yazar: FATMA AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Uluslararası girişimcilik oldukça yeni bir kavram olup ilk çalışmalar 1980'li yılların sonlarına doğrudur. McDougall'ın (1989, s. 387) yerel ve uluslararası yeni girişimleri karşılaştıran ampirik çalışması, uluslararası girişimcilik konusunda akademik çalışmaların önünü açmaktadır. Uluslararası girişimcilik kavramı son 30 yıldır araştırılması yapılan bir konudur. Bu yüzden alana katkı sağlamak tezin başlıca amacını oluşturmaktadır. Küreselleşmenin artması ve değişen dünya ekonomisiyle beraber girişimciler yönlerini dış ticarete çevirmektedirler. Bu bağlamda ihracat yapan uluslararası girişimcilerin uluslararasılaşma süreçlerine, planlı yaklaşımlarına ve son olarak doğaçlama yaklaşımlarına bakılmaktadır. Türkiye'de uluslararası girişimcilik alanında gerçekleştirilen çalışmalar az sayıdadır. Alan yazına katkı sağlamak amacıyla, ele alınan araştırma kapsamında ihracat yapan işletmelerin uluslararası girişimcilikte uluslararasılaşma süreçleri, planlı ve doğaçlama yaklaşımları incelenmektedir. Uluslararası işletmelerin faaliyet alanları ve uluslararası girişimciliğin gelişim olanaklarını belirlemek için çeşitli modeller ortaya koyulmaktadır. Bu modeller aşama yaklaşımları, küresel doğanlar yaklaşımları ve ağ yaklaşımlarıdır. Yapılan çalışmada uluslararası girişimcilik fenomenin gündemdeki uluslararasılaşma modelleri ile aşama yaklaşımlarına ve ağ yaklaşımlarına bakılmaktadır. Aşama yaklaşımları ikiye ayrılmaktadır: Uppsala modeli ve Yenilikçi model. Nitel analiz yöntemi ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış, yapılandırılmamış soru formu ile katılımcılara sorular yöneltilmiştir. Verilerin toplanması ve deşifre edilmesinin akabinde tematik veri analizi kullanılmıştır. Eksen kodlama ve açık kodlama yapılarak temalar ortaya koyulmaktadır. Katılımcıların uluslararasılaşma sürecine yönelik sorulara vermiş oldukları cevaplar doğrultusunda %90 aşama yaklaşımı, %100 ağ yaklaşımı ve %10 küresel doğanlar yaklaşımı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda fırsatların keşfedilmesinde ve değerlendirilmesinde planlı ve doğaçlama yaklaşımına katılımcıların vermiş oldukları cevaplar ise %10 planlı yaklaşım, %50 doğaçlama yaklaşımı ve %40 her iki yaklaşımı da benimsedikleri sonuçlarına ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
McDougall's (1989, p. 387) empirical study comparing local and international startups paves the way for academic studies on international entrepreneurship. The concept of international entrepreneurship is a subject that has been researched for the last 30 years. Therefore, contributing to the field is the main purpose of the thesis. With the increase of globalization and the changing world economy, entrepreneurs are turning their direction to foreign trade. In this context, internationalization processes, planned approaches and finally improvisational approaches of exporting international entrepreneurs are examined. Studies in the field of international entrepreneurship in Turkey are few. In order to contribute to the literature, the internationalization processes, planned and improvised approaches of exporting enterprises in international entrepreneurship are examined within the scope of the research. Various models are presented to determine the fields of activity of international businesses and the development opportunities of international entrepreneurship. These models are stage approaches, born global approaches, and network approaches. In this study, the current internationalization models of international entrepreneurship phenomenon, stage approaches and network approaches are examined. Stage approaches are divided into two: the Uppsala model and the Innovative model. In-depth interviews were conducted with the qualitative analysis method. Questions were asked to the participants along with the semi-structured and unstructured questionnaire. After collecting and deciphering the data, thematic data analysis was used. Themes are revealed by axis coding and open coding. In line with the answers given by the participants to the questions about the internationalization process, the result was 90% stage approach, 100% network approach and 10% born global approach. At the same time, the answers given by the participants to the planned and improvised approach in the discovery and evaluation of opportunities are 10% planned approach, 50% improvisational approach and 40% both approaches are reached.