Yapısal MR görüntülerinden makine öğrenimi yöntemleri kullanılarak şizofreninin sınıflandırılması
Classification of schizophrenia using machine learning methods from structral MR images
- Tez No: 749787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GENGEÇ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Psikiyatri, Bioengineering, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karmaşık bir psikiyatrik bozukluk olan şizofreni hastalığında doğru tanı ve tedavi sürecinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için oldukça önemlidir. Çeşitli tiplerde manyetik rezonans (MR) görüntüleri, şizofreni için biyobelirteç olarak hizmet etme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı, şizofrenili bireyler ile sağlıklı kontroller arasında beyin bölgelerinde oluşabilecek dokusal özelliklerdeki farklılıkları yapısal MR görüntüleri aracılığıyla sayısal olarak analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan ilk sınıflandırma çalışmasında sağ, sol ve iki taraflı beyin olmak üzere beş bölgeden elde edilen Gri Düzey Eş Oluşum Matrisi (GLCM) öznitelikleri makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak sınıflandırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde %94,4 doğruluk oranı ile sol hemisferdeki bu beş bölgenin GLCM özellikleri kullanılarak şizofreni ile sağlıklı bireylerin ayırt edilmesinde yüksek performanslı sınıflandırma metrikleri elde edilmiştir. İkinci sınıflandırma çalışmasında ise tüm beyinden elde edilen 3 doku tipi beyaz madde (WM), gri madde (GM) ve beyin omurilik sıvısı (CSF) görüntüleri veri girişi olarak kullanılarak, AlexNet tabanlı kurgulanan CNN mimarisi ile sınıflandırma işlemi yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde yapısal MR görüntüleri kullanılarak şizofreninin %98 doğruluk oranı ile sınıflandırılabildiği görülmüştür. Üçüncü sınıflandırma çalışmasında ise bu 3 doku tipine ait görüntülerden GLCM, Yönlendirilmiş Gradyanların Histogramı (HOG) ve Yerel İkili Örüntü (LBP) metodları kullanılarak öznitelik çıkarılmış olup makine öğrenme algoritmaları ile sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. %86.11 doğruluk oranı ile XGB algoritması en yüksek doğruluğu veren sınıflandırıcı olduğu görülmüştür. Şizofreni gibi psikiyatrik bozukluklarda durumlarda bile bireylerin yapısal beyin MR görüntülerinin hastalık etiyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlama potansiyeline sahip olduğu vurgulanmaktadır
Özet (Çeviri)
In schizophrenia, which is a complex psychiatric disorder, the correct diagnosis and treatment process is very important for effective management. Various types of magnetic resonance (MR) images have the potential to serve as biomarkers for schizophrenia. The aim of this study is to numerically analyze the differences in textural features that may occur in brain regions between individuals with schizophrenia and healthy controls by means of structural MR images. In the first classification study conducted for this purpose, the Gray Level Co-occurrence Matrix (GLCM) features obtained from five regions, namely the right, left and bilateral brain, were classified using machine learning methods. When the results were examined, high-performance classification metrics were obtained in differentiating schizophrenia and healthy individuals by using the GLCM features of these five regions in the left hemisphere with an accuracy rate of 94.4%. In the second classification study, 3 tissue types of white matter (WM), gray matter (GM) and cerebrospinal fluid (CSF) images obtained from the whole brain were used as data input, and classification was performed with the AlexNet-based CNN architecture. When the results were examined, it was seen that schizophrenia could be classified with 98% accuracy using structural MR images. In the third classification study, features were extracted from the images of these 3 tissue types using GLCM, Directed Gradient Histogram (HOG) and Local Binary Pattern (LBP) methods, and classification was performed with machine learning algorithms. With an accuracy rate of 86.11%, the XGB algorithm was found to be the classifier that gave the highest accuracy. It is emphasized that structural brain MR images of individuals have the potential to contribute to the understanding of the etiology of the disease, even in psychiatric disorders such as schizophrenia.