Türkiye'de spor sektöründeki insan kaynaklarına yönelik yapılan çalışmaların döküman analizi yöntemiyle incelenmesi
An investigation of studies on human resources in sports sector in Turkey by analysis methodology
- Tez No: 749836
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aoudi S. (2022). Türkiye'de Spor Sektöründeki İnsan Kaynaklarına Yönelik Yapılan Çalışmaların Döküman Analizi Yöntemiyle İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Spor Yönetim Bilimleri ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Günümüzde spor sektörü her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Bu bağlamda, spor sektöründe çalışan insan kaynağının da önemi arttığı bilinmektedir. Bu noktadan hareketle, 2011-2021 yılları arasında spor ve insan kaynakları alanında yazılan ve YÖK TEZ veri tabanında yayınlanan 11 tezden 8'i araştırma kapsamında ele alınmıştır. Verilerin analizinde ise, doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada spor ve insan kaynakları yönelik yapılan çalışmaların, çalışmanın gerçekleştirildiği yıl, araştırma yöntemleri, araştırma grupları, araştırmaların bağımlı ve bağımsız değişkenleri ile bilimsel tez türleri tespit edilerek genel bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu bağlamda, araştırmaya dâhil edilen bilimsel tezlerin 5 tanesinin 2011-2015 yılları arasında yapıldığı, 3 tanesinde araştırma yöntemi olarak tarama yönteminin kullanıldığı, 3 araştırmanın örneklem grubu olarak spor işletmelerinin tercih edildiği, 6 araştırmada sosyo-demografik özellik olarak cinsiyet, yaş ve eğitim durumu değişkenlerinin kullanıldığı, 2 çalışmada bağımlı değişken olarak insan kaynakları yönetimi ile iş doyumu konuları incelenirken, araştırma kapsamında yapılan bilimsel tezlerin 8 tanesinin doktora ve yüksek lisans tezleri olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, sporda insan kaynakları alanında yapılacak yeni çalışmalar ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Spor, Spor Sektörü, İnsan Kaynakları
Özet (Çeviri)
Aoudi S. (2022). An Investigation of Studies On Human Resources İn Sports Sector İn Turkey by Analysis Methodology. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Spor Yönetim Bilimleri ABD. Doktora Tezi. İstanbul. During the research, the framework of the studies on sports and human resources were chosen. To carry out this research, several master's and doctoral theses were consulted. Without forgetting also to visit the database of the YÖK system. In addition, research methods and grups, dependent and independent variables of the studies and scientific thesis was taken into account. In this context, 5 of the scientific theses included in the research covered the period from 2011 to 2015, and 3 of them used the scanning research methodology. Also, sports businesses were preferred as the sample group of 3 studies, and gender, age and educacional status varibles were determined as socio-demographic characteristics in 6 studies. While human resources management and job satisfaction were examined as dependent variables in 2 studies. For this study, more than 8 scientific master's and doctoral theses were consulted. The reading of these scientific documents led to the choice of the subject on human resources in the sports sector. KEYWORDS: Sports, Sports Sector, Human Resources.