Ekran sanatlarında çirkinin üretimi: American Horror Story- Freak Show 'Dot ve Bette' karakterinin analizi
Production of ugly in screen arts: analysis ofAmerican Horror Story- Freak Show'scharacters' 'Dot and Bette'
- Tez No: 749837
- Danışmanlar: DOÇ. NALAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada çirkinlik kavramı, estetik ve sanat felsefesi bağlamında, gömülü teori yöntemi ile incelenmektedir. İnceleme Brad Falchuk ve Ryan Murphy' nin yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı American Horror Story antoloji serisi 4. Sezon: Freak Show'da yer alan ikiz bedenli Dot ve Bette karakteri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmada amaçlanan çirkinlik kavramının, insanlığın bir topluluk olarak var olduğu tüm dönemlerde, kendi varlığını ve normalliğini doğrulamak için tekrar tekrar başvurduğu, ilgi çekici ve heyecan verici bir kavram olduğunu araştırmak ve ekran sanatlarında üretimini incelemektir. İnceleme sırasında estetik felsefenin kapsamına giren estetik fenomen, estetik duygu ve haz kavramlarının yanı sıra çirkin estetiği bağlamında çirkin kavramından türeyen tuhaf, tekinsiz, grotesk kavramlarına ulaşılmış ve bu kavramların beden, deforme beden, ucube beden ve ikiz beden ile ilişkileri araştırılmıştır. İkiz Beden'in ekran sanatlarındaki izdüşümü: American Horror Story: Freak Show adlı bölümde, yapılan teorik araştırma seçilen vaka üzerinden örneklerle açıklanmıştır. Örnekler teknik yapım incelemeleriyle detaylandırılmıştır. Dot ve Bette; Sarah Paulson'ın oyunculuğunu üstlendiği, kozmetik, efekt, plastik makyaj, bilgisayar destekli efektler ve animatronik efektlerle hayat bulan ikiz bedenli bir ekran karakteridir. 1900'lü yıllarda Amerika'da yaygın bir eğlence olan insan sirklerinde sergilenen ucubelerden esin alarak yazılmıştır. Seçilen vaka insanın kendisini ve normalliğini doğrulama çabasına, çirkinliğin cazibesinin yeniden canlandırılmasına muhteşem bir örnek oluşturmaktadır. Makyaj sanatının günümüzde ulaşılan teknoloji ile zenginleşen teknik altyapısının verdiği imkanlar, oyuncunun sergilediği özgün performans, yönetmenin kullandığı görsel anlatı yaklaşımı, çirkinin senaryodaki konumu ve tüm bu öğelerin bir araya geldiğinde izleyiciye sunduğu sınırsız haz olgusu vaka üzerinde örneklendirilerek detaylı biçimde incelenmiştir. Yapılan inceleme ve araştırma sonucunda fiziksel ve dijital teknolojilerle üretilen çirkinin zamana ve topluma göre değişkenliği tespit edilmiş, geçmişte çirkin olan bir varlığın günümüzde yeniden canlandırılmasının güzel bir kavram olarak haz verici duygular üretebildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, notion of ugliness is examined within the context of aesthetics and philosophy of art via embedded theory. Examination is based on the character conjoined twins Dot and Bette from the fourth season named Freak Show of anthology series American Horror Story created by Brad Falchuk and Ryan Murphy. The aim of the study is to research ugliness as a term that is appealing and exciting for people existing as communities throughout time that are using the term to confirm their existence and normality and to examine the production of ugliness in screen arts. As research continued following notions came up for further research: aesthetic phenomenon, aesthetic emotion, pleasure, bizarre, uncanny, grotesque. These terms were researched via their relationship with the terms body, deformed body, freak body and conjoined body. The theoretical research went further with technical research on chosen case study American Horror Story: Freak Show character Dot and Bette. Acted by Sarah Paulson, conjoined twins Dot and Bette is a screen character that is created by using cosmetic and SFX makeup, computer generated effects (CGI) and practical animatronic effects. It was scripted with an inspiration from the human circuses that commonly existed in USA in 20th century. This case and this character are fitting for this research with their nature which confirms the normality of simple human being and arouses the lure of the ugliness. Character is examined in detail through the technical facilities such as makeup artistry, CGI, robotic effects, framing of the scenes, actresses unique acting techniques, director's visual narrative approach, status of the ugly in the script. The pleasure that all elements listed above provided for the audience is also included in the research. As a result of the examination and research carried out, notion of ugly that is produced via practical and digital technologies is found to be relative to time and society. The recreation of an ugly being at the present time could also be a pleasure giving beautiful notion.