Doğumda verilen duygusal desteğin kadının doğum süresi, algısı ve korkusuna etkisi
The effect of emotional support provided during childbirthon women's birth duration, perception and fear of childbirth
- Tez No: 749897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma doğumda verilen duygusal desteğin kadının doğum süresi, algısı ve korkusu üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sivas Numune Hastanesi Doğum Ünitesi'ne başvuran 80 (deney grubu=40, kontrol grubu=40) nullipar kadın oluşturmuş, araştırma doğuma yönelik duygusal destek verilen ve verilmeyen kadınlarla yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A-B Versiyonu, Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algıları Ölçeği, Doğum Süreci ve Postpartum Süreçte Uygulanacak Soru Formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of emotional support provided during childbirth on women's birth duration, perception and fear of childbirth. The sample of the research consisted of 80 nulliparous women (exerimental group=40, control group=40) who applied to Sivas Numune Hospital Birth Unit. The study was conducted with women who were given emotional support for childbirth and women who were not. Data were collected using Personal Information Form, Wijma Birth Expectation/Experience Scale A-B Version, Women's Perceptions of Supportive Care Given at Birth Scale, and Questionnaire to be applied in the Birth Process and Postpartum Process.