Online ve aplikasyonla uygulanan yoganın doğum sonuçlarına etkisi
The effect of yoga applied with online and application on birth outcomes
- Tez No: 749901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA BURCU YURTSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma online ve aplikasyonla uygulanan yoganın doğum sonuçlarına etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne kontrol için başvuran, gebeliği 28. haftasını dolduran 74 primipar gebeden (37 deney, 37 kontrol) oluşmuştur. Deney grubu online ve aplikasyonla olacak şekilde (haftada 1 gün araştırmacı ile online, 2 gün aplikasyonla kendileri), 45 dakika, 6 hafta yoga uygulamıştır. Kontrol grubu herhangi bir uygulama yapmamıştır. Veriler; Gebe Tanıtım Formu, İntrapartum Dönem Bilgi Formu, Doğum Memnuniyet Ölçeği Kısa Formu (DMÖ-K), LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği ve Erken Postpartum Dönem Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik ölçütleri independent samples t-test, varyans analizi, Ki-Kare testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experiment to determine the effect of online and app yoga on birth outcomes. The sample of the study consisted of 74 primiparous pregnant (37 experimental, 37 control) who applied to the Tokat Gaziosmanpasa University Hospital Obstetrics and Gynecology Polyclinic for control and completed their 28th week of pregnancy. The experimental group practiced yoga for 45 minutes, 6 weeks, both online and by application (online 1 day, 2 days with application a week). No intervention was in the control group. Data; Pregnant Information Form, Intrapartum Period Information Form, Birth Satisfaction Scale-Short (BSS-S), LATCH and Early Postpartum Period Information Form were collected. In evaluation of the data, descriptive statistical criteria Independent Samples t-test, analysis of variance, Chi-square test and Pearson correlation analysis were used.