Gümüş nanopartiküllerin endodontik biyofilme karşı antimikrobiyal etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of antimicrobial effects of silver nanoparticles against endodontic biofilm
  1. Tez No: 749985
  2. Yazar: AYŞENUR ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı gümüş nanopartiküllerin E. faecalis'e ve C. albicans'a karşı antimikrobiyal etkisini değerlendirerek; sodyum hipoklorit, klorheksidin ve hipokloröz asit gibi dezenfeksiyon solüsyonlarıyla karşılaştırmaktır. Çalışmamızda maksiller kanin dişlerinden elde edilen 128 adet dentin blok kullanıldı. Dentin bloklar üzerinde E. faecalis ve C. albicans biyofilmleri oluşturuldu. E. faecalis'e karşı antimikrobiyal aktiviteyi değerlendirmek için konfokal lazer taramalı mikroskop analizi yapıldı. C. albicans'a karşı antimikrobiyal etkiyi ölçmek için mikrodilüsyon testi uygulandı ve dentin bloklar üzerindeki biyofilm yapısı taramalı elektron mikroskobu ile gözlemlendi. E. faecalis için %5,25 NaOCl, %2,5 NaOCl ve %1 NaOCl grupları arasında ölü hücre yüzdeleri açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Ancak bu gruplar, E. faecalis'e karşı %2 CHX, HOCl ve AgNP gruplarından istatistiksel olarak daha yüksek antibakteriyel aktivite göstermiştir. %2 CHX, AgNP ve HOCl gruplarıyla karşılaştırıldığında daha yüksek ölü hücre yüzdesi ile sonuçlanmıştır. AgNP grubu, tüm NaOCl ve %2 CHX gruplarına göre daha düşük ölü hücre oranı gösterirken, 200 ppm HOCl grubuna göre daha yüksek ölü hücrelere neden olmuştur. 200 ppm HOCl grubu, E.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the antimicrobial effect of silver nanoparticles against E. faecalis and C. albicans; and comparing with disinfection solutions such as sodium hypochlorite, chlorhexidine and hypochlorous acid. In our study, 128 dentin blocks obtained from maxillary canine teeth were used. E. faecalis and C. albicans biofilms were formed on dentin blocks. Confocal Laser Scanning Microscopy analysis was performed to evaluate antimicrobial activity against E. faecalis. Microdilution test was applied to calculate the antimicrobial effect against C. albicans and the biofilm structure on the dentin blocks was observed by Scanning Electron Microscopy. In E. faecalis groups, no significant difference was found between the 5,25% NaOCl, 2,5% NaOCl and 1% NaOCl groups in terms of dead cell percentages (p>0.05). However, these groups showed statistically higher antibacterial activity against E. faecalis than 2% CHX, HOCl and AgNP groups. 2% CHX resulted in a higher percentage of dead cells comparing with AgNPs and HOCl groups. While AgNP group showed lower dead cell rate comparing with all NaOCl and 2% CHX groups, it caused higher dead cells comparing with HOCl group. The HOCl group showed statistically the lowest percentage of dead cells against E.