Synthesis of new materials for light-emitting electrochemical cells
Işık yayan elektrokimyasal hücreler için yeni malzeme
  1. Tez No: 750005
  2. Yazar: MERVE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN DEMİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu doktora tezi üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ışık yayan elektrokimyasal hücrelerde kullanılan emisyon veren malzemelerin tarihsel gelişimi özetlenmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalar sunulmuştur. Deneysel bölümde; iki yeni iyonik yapılı organik küçük molekül ve üç yeni iridium kompleksi sentezlenmiştir. Üçüncü bölümde sentezlenen moleküllerin yapısal, elektrokimyasal ve fotofiziksel karakterizasyonu ve küçük organik moleküllerin hesapsal çalışmaları sunulmuştur. Bu çalışmada, literatürde daha önce OLED uygulamalarında kullanılan DiKTa çekirdek yapısına sahip MR-TADF tipi moleküller, LEC uygulamalarında kullanılmak üzere modifiye edilmiştir. DiKTa tipi iki iyonik molekül ile LEC cihaz uygulamaları literature yenilik kazandırılması amaçlanmıştır. DiKTa-DPA-OBuIm ile üretilen cihaz, aynı voltaj değerinde 1000 A m−2 akım yoğunluğu gösteren DiKTa-OBuIm ile üretilen cihaza kıyasla 8 V'ta 10.000 A m−2 değerlerine ulaşan daha dik bir enjeksiyon gösterir. DiKTa-DPA-OBuIm'li LEC cihaz için 15 cd m−2 ve DiKTa-OBuIm'li cihazlar ve host-guest sistemi için yaklaşık 2 cd m−2 değerleriyle, her biri 8 V'ta olmak üzere ~5 V civarında ışık emisyonu tespit edildi. Tez kapsamında sentezlenen üç yeni iridyum kompleksi ile LEC cihazı yapılmışır. Yeşil-mavi emisyon veren cihazlar literature kazandırılmıştır. 2a kompleksi ile üretilen LEC cihazının, sırasıyla 1529 mA cm−2, 30.95 cd cm−2 ve 7.77x10-4 lm W−1 maksimum akım yoğunluğu, parlaklık ve ışık gücü verimliliği ile daha iyi sonuçlar verdiği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three main parts. In the first chapter, the historical development of emitting materials used in light emitting electrochemical cells is summarized. In the second part, experimental studies are presented. In the experimental section; two new ionic organic small molecules and three new iridium complexes were synthesized. In the third chapter, structural, electrochemical and photophysical characterization of synthesized molecules and computational studies of small organic molecules are presented. In this thesis, MR-TADF type molecules with DiKTa core structure, which were previously used in OLED applications in the literature, were modified for use in LEC applications. It is aimed to bring innovation to the literature on LEC device applications with two DiKTa type ionic molecules. The device with DiKTa-DPA-OBuIm shows a steeper injection, reaching values of 10,000 A m−2 at 8 V when compared to the device with DiKTa-OBuIm, which shows a current density of 1000 A m−2 at the same voltage value. Light emission was detected at around ~5 V, with values of 15 cd m−2 for the device with DiKTa-DPA-OBuIm and around 2 cd m−2 for the devices with DiKTa-OBuIm and the host-guest system, each at 8 V. LEC devices were fabricated with two new iridium complexes synthesized within the scope of the thesis. Devices emitting green-blue emission have been brought to the literature. The LEC device fabricated with 2a performed better results with maximum current density, luminance, and luminous power efficiency of 1529 mA cm−2, 30.95 cd cm−2, and 7.77x10−4 lm W−1, respectively.