Die Transformation des psychoanalytischen Blicks auf das Phänomen'Zwiespalt' anhand ausgewählter Literatur von Kafka, Hesse und Zweig
Zwiespalt' olgusuna psikanalitik bakışın dönüşümü ve Kafka, Hesse ve Zweig'ın seçilmiş eserlerine yansıması
- Tez No: 750023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Almanca
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı,“ikilem”(Zwiespalt) motifine psikolojinin değişen bakışının 20.yüzyıl Alman edebiyati çerçevesinde ortaya çıkan önemli eserlerindeki yansımalarını ele almaktır. Alman dilinde“Zwiespalt”olarak adlandırılan bu psikolojik halin yirminci yüzyılda geçirdiği dönüşümün kuramsal olarak izini sürmek ve seçilen edebi eserler örneğinde yansımasını incelemek hedeflenmektedir. Bu fenomenin kronolojik olarak psikanalizin kurucusu olduğu kabul gören Sigmund Freud'un teorisinden başlayarak, Freud'un öğrencisi olan Carl Gustav Jung'un çalışmalarını da kapsayıp, yirminci yüzyılın ikinci yarısında yapısal psikanaliz kuramıyla psikanaliz biliminde ön plana çıkan Jacques Lacan'ın kuramına göre gösterdiği değişimi ve bu değişimin Franz Kafka'nın“Die Verwandlung”, Hermann Hesse'nin“Der Steppenwolf”ve Stefan Zweig'ın“Der Amokläufer”eserlerine yansıması incelenmiştir.“Zwiespalt”, insanın bilinçaltında meydana gelip, günlük yaşamı da beraberinde getirdiği semptomlar ile etkisi altına alan içsel bir bölünmedir. Zwiespalt kelimesi,“Hermann Hesse - Der Steppenwolf”,“Franz Kafka - Die Verwandlung”ve“Stefan Zweig - Der Amokläufer”eserlerinde var olan bir psikolojik çatışma durumunu anlatmaktadır. İnsan psikolojisine yaklaşımlar ve ruhsal durumlara olan bakış açıları, bilimsel gelişime uygun olarak psikanalizin altın çağı olarak adlandırılan 20.yüzyılda sürekli bir değişim göstermiştir. Yukarıda bahsedilen edebi eserlerdeki Gregor Samsa, Harry Haller ve Zweig ́ın eserindeki doktor,“Zwiespalt”fenomenine göre analiz edilen ve üçüncü bölümde teorik olarak sunulan bu psikolojik olgunun 20.yüzyıldaki dönüşümünün yansımalarını örneklendiren karakterlerdir. Bu eserlerin kahramanlarının içerisinde bulunduğu ruhsal çelişki ve ayrım; Freud, Jung ve Lacan'ın birincil eserleri kullanılarak çalışmanın teorik bölümünde sunulan psikanalitik kuramlar doğrultusunda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflections on the changing perspective of the psychological phenomenon „Zwiespalt“ in works that emerged in the context of 20th century German literature. The theoretical trace of the transformation of „Zwiespalt”is followed and its reflection on selected literary works of the 20th century is examined. Based on the theory of Sigmund Freud, who is considered the founder of psychoanalysis, this phenomenon includes the work of Carl Gustav Jung and Jacques Lacan. Franz Kafka's „Die Verwandlung“, Hermann Hesse's „Der Steppenwolf”and Stefan Zweig's „Der Amokläufer“ are analyzed on the basis of the reflection on the transformation of Zwiespalt. „Zwiespalt”is an inner division that occurs in the human subconscious and daily life with the Affected symptoms. The word „Zwiespalt“ describes a situation of psychological conflicts that are present in „Hermann Hesse - The Steppenwolf”, „Franz Kafka - The Metamorphosis“ and „Stefan Zweig - The Gunman.”The approaches to human psychology and its views on mental states have is constantly changing in the 20th century, which according to scientific development is called the golden age of psychoanalysis. In the literary works mentioned above, Gregor Samsa, Harry Haller and the doctor in Zweig's work are the characters who illustrate the reflections on the transformation of this psychological phenomenon in the 20th century and who are analyzed with the“Zwiespalt phenomenon”presented on a theoretical basis in the third chapter become. The“Zwiespalt phenomenon”in which the figures in these works are; was treated in accordance with the psychoanalytic theories presented in the third chapter of the study using the major works of Freud, Jung and Lacan.