Muğla ilindeki bir konutun enerji kimlik belgesi uygulaması ve konuttaki CO₂ salınımını azaltmaya yönelik çalışma
Application of energy identity certificate of a residence in Muğla province and a study on reducing CO₂ emission in the residence
  1. Tez No: 750068
  2. Yazar: CEM ÖZŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tez kapsamında, Muğla ilinde ele alınan bir konutun, enerji kimlik belgesi uygulamasından açığa çıkan yıllık CO₂ miktarını azaltmaya yönelik çalışmaları, bu çalışmalarının maliyetleri, Muğla vilayetinde konut yapılar için bu çalışmalar uygulandığı takdirde, il bazında konutlar için yıllık CO₂ miktarından ne kadar tasarruf edileceği ve bunun maliyeti araştırılmıştır. Vaka analizine tabi olan konut seçiminde, Muğla ilindeki konutların fizyolojik özellikleri ve konutların ruhsat özellikleri göz önüne alındığında, ortalama ve yaygın olarak kullanılan iki katlı bir konut örneği ele alınmıştır. Seçilen konutun enerji kimlik performansı analizinde ve ilgili konutun yıllık açığa çıkan CO₂ emisyonunu azaltmaya yönelik çalışmalar için, Türkiye Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskân Bakanlığı yönetmeliğine uygun Bep – Buy Version 1.1.13. programı, yardımcı programlar olarak ise AutoCAD, İdeCAD Statik ve Excel programların kullanılmıştır. Elde edilen veriler aracılığı ve enerji performansa analizi sonrasında vaka analizine tabii tutulan konutun, yıllık CO₂ emisyon miktarı hesaplanmıştır. İlgili konutta CO₂ emisyonunu azaltmak için yapılan çalışmalar sonrasında binanın açığa çıkardığı emisyon oranında yüksek bir tasarruf sağlandığı kaydedilmiştir. Bu çalışmalar uygulandığı takdirde Muğla ilindeki konutlardan meydana gelen yıllık CO₂ emisyon değerinde yüksek bir azalma sağlandığı gözlemlenmiştir. Ele alınan bina için iyileştirme yöntemlerinin maliyetleri Meydana çıkan neticeler, Muğla civarı, konut yapıları m2 değerleri üzerinden yorumlanmıştır. CO₂ emisyon tasarrufu için gereken iyileştirme maliyetlerinin yükü ve bununla beraber uzun vadede kazanç, çevreye duyarlılık parametreleri göz önüne alındığında yapı müteahhitlerinin bir seçim yapması gerekmektedir. Bu kararın, yapının yapılacağı çevredeki yapı değerleri ve kültürel düzey ile alakalı olduğu açıktır. Tez kapsamında yapılan değerlendirme ile vaka analizine tabi tutulan konutta yapılan CO₂ emisyonunu iyileştirme çalışmalarının çevre için fayda sağlayacağı ve uzun vadede tüketici için ekonomik olarak, mevcut düzendeki sistem için harcamalar bazında daha karlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the studies to reduce the annual CO₂ amount released from the energy identity certificate application of a house in Muğla province, the costs of these studies, how much annual CO₂ savings will be made for residences on a provincial basis, if these studies are applied for residential buildings in Muğla province, and how cost was investigated. Considering the physiological characteristics of the houses in Muğla province and the license features of the houses, an average and widely used two-storey house example was considered in the selection of the house, which is subject to the case analysis. Bep – Buy Version 1.1.13, in accordance with the regulation of the Ministry of Public Works and Settlement of the Republic of Turkey, for the energy identity performance analysis of the selected house and for the studies to reduce the annual CO₂ emission of the relevant house. program, AutoCAD, IdeCAD Static and Excel programs were used as utilities. Through the data obtained and after the energy performance analysis, the annual CO₂ emission amount of the house, which was subjected to case analysis, was calculated. It has been noted that after the studies carried out to reduce the CO₂ emission in the relevant residence, a high saving was achieved in the emission rate of the building. If these studies are implemented, it has been observed that a high reduction in the annual CO₂ emission value from the residences in Muğla province is achieved. The costs of the improvement methods for the building under consideration were determined according to one of the most preferred cost analysis methods in Turkey. The results were interpreted over the m2 values ​​of residential buildings around Muğla. Considering the burden of remediation costs required for CO₂ emission savings, as well as long-term earnings and environmental awareness parameters, building contractors need to make a choice. It is clear that this decision is related to the building values ​​and cultural level in the environment where the building will be built. With the evaluation made within the scope of the thesis, it has been concluded that the efforts to improve the CO₂ emission in the house, which is subject to the case analysis, will be beneficial for the environment and will be more profitable for the consumer economically in the long run, and on the basis of expenditures for the current system.